Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Йоргова

Защо Европейският съвет по иновациите подкрепя революционните технологии?

Иновации
Снимка: @pixabay

На 16 февруари 2023 г. в София Тех Парк ще се проведе информационен ден на  Европейския съвет по иновации.  Целта е да се подкрепят новаторски и високо перспективни технологии и иновации, които имат потенциала да променят качествено пазара и да ускорят прехода към по-устойчива икономика. Стратегическата му рамка обхваща всички етапи от реализацията на дадена технология, продукт, услуга или модел – от научноизследователска и развойна дейност през валидация и демонстрация в подходяща среда до мерки за успешно стъпване на пазара, комерсиализация и постигане на пълномащабност.

"Европейският съвет за иновации е създаден по програма "Хоризонт Европа" с огромен ресурс  над 10 млрд. и финансирането в този съвет е организирано, чрез няколко инструмента“.

Това казва в интервю за БНР Цветелина Йоргова, национално контактно лице на Европейския съвет по иновации.

Финансовата подкрепа се предоставя чрез 3 основни, взаимосвързани и допълващи се инструмента. Първият е "инструмент изследвач“, който подпомага мултидисциплинарните екипи при извършване на визионерски научни изследвания, които ще доведат до технологичен пробив или имат такъв потенциал.

Вторият инструмент е "инструмент преход“. Акцентът тук е да се финансират потенциални технологии, концепции, които да бъдат доказани от изследователите, вече спечелили проект по "инструмента изследвач“. 

Третият инструмент е  "ускорител" – подкрепя високорискови и проекти с висок потенциал, които развиват новаторски технологии и многообещаващи иновации.  

Всеки един по веригата може да намери своето място, ако реши да участва в  информационния ден на Европейския съвет по иновации.

Тази година се акцентирана на компании, свързани с "дълбоките технологии". Това са компании, които работят в областта на изкуствения интелект, съхранение на енергията, квантови технологии, полупроводници и т.н.

България е една от страните, най-малко възползвали се от възможностите, който предоставя програмата "Хоризонт Европа" на ЕС.

"Трябва да се отделя повече време и да се влагат повече ресурси в това да сме конкурентни. Нашите млади таланти и изследователи трябва да се подкрепят“, допълва Цветелина Йоргова

Чуйте целия разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41