Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова книга на Пламен Антов

Фрагментът се признава като литература и философия, но, от друга страна, сякаш стои изтикан встрани. А новата книга на проф. Пламен Антов е изтъкана от фрагменти. 

"Фрагментът, като съдържание на понятието, е нещо много необхватно практически под каквато и да е дума. Той винаги излиза извън всяка дефиниция, в която го сложиш – и във вертикален исторически и генеалогически план, и в собствената си същност, като жанр. Не се наемам да давам дефиниция, макар че реално точно това правя в тази книга. Но го правя отвътре на жанра – по фрагментарен начин. И точно това казва заглавието." – споделя авторът своите интенции.

Книгата съдържа фрагменти на всякаква тема и във всякакъв стил – има философски фрагменти, прозаически и поетически фрагменти. Има и една нишка, която тече през цялото време – метафрагменти и рефлексии върху самия жанр. Те сами по себе си не са концептуално кохерентни, различни са и взаимно си противоречат, което е част от природата на фрагмента.

"Фрагментът, фрагментарно 2020" на проф. Пламен Антов ще бъде представена тази вечер (9 февруари) от 18 часа в Институт Лист - Унгарски културен институт

"Повече от всяка друга, една книга с фрагменти не съдържа нищо извън себе си точно защото повече от всяка друга съдържа само минимална част от себе си – необходимото и достатъчното. А ако нещо все пак би могло да се добави, то бездруго ще е вече казано. Например, че това е именно книга, макар и книга с фрагменти, външно рамкирана от една календарна година (способ, комай единствен способен да дисциплинира поне относително една толкова недисциплинирана книга, каквато е книгата с фрагменти). Но това е и изследване на жанра, защото не инак, а просто по силата на естественото съответствие между формата и съдържанието една монография върху фрагмента може да бъде само фрагментарна.

Фрагментът е най-играещият жанр и играта е непоклатимото му алиби. Той винаги е по-голям от себе си и по-малък от себе си. Това го отличава от афоризма, който е самотъждествен.

Книгата си поставя двояка задача: от една страна, да дефинира тъй наречената форма "фрагмент" като литературно-философски жанр. А от друга, да ни предложи широк набор от текстове като илюстрация на този жанров тип. Но както се оказва – и като интересно самò по себе си четиво. По силата на самия си обем и на своето калейдоскопично разнообразие този сякаш мислен като втори аспект на книгата надделява над първия и властно привлича читателското внимание. Ето така представя книгата проф. Александър Шурбанов, който е рецензент, както и гост на премиерата тази вечер. 

А според проф. Каприев, също рецензент и гост, това е "...едно широко, трудно разграничимо поле между теоретично-аналитичното, белетристично-есеистичното и лирическото, от трета. Непременно трябва да се забележи езикът – български език от много високо качество."

Разбира се, участват и авторът Пламен Антов, както и издателят Мартин Христов.

В "Артефир" Пламен Антов разказа повече за "Фрагментът, фрагментарно 2020" – чуйте в звуковия файл. 

Пламен Антов (1964) е проф. д. ф. н. в Института за литература при БAH, поет, писател. Автор на около 200 научни публикации и на няколко монографични изследвания: върху българския постмодернизъм (2010, 2016), Яворов и Ботев (2009), Емилиян Станев и Мартин Хайдегер (2019–2021), „До Чикаго и назад“ и „Бай Ганю“ (2021), както и на 13 книги с поезия, разкази и пиеси. Пътешественик.

Снимки – изд. Ерго и Институт Лист - Унгарски културен институт

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12

"Хай хай, Япония" с литературно турне в България

Най-новата книга на Юлияна Антонова-Мурата е колекция от кратки разкази послания, дошли от далечна Япония. Те са не просто импресии от екзотична земя, която доскоро бе на практика тера инкогнита за всички българи, а деликатни миниатюри от внимателно подредена изложба, която ни разказва за страна, отдалечена не само географски и исторически, а..

публикувано на 18.09.24 в 13:45

Юбилейна изложба на Валентин Дончевски на "Шипка" 6

Известният в съвременното българско изкуство художник Валентин Дончевски представя в галерията на "Шипка" 6 своята мащабна юбилейна изложба, проследяваща творческите му търсения през последните години. Изложбата, озаглавена "Рефлексии", съдържа близо 300 произведения – на хартия и платно и създава един сложен "сублимат от чувства, реакции,..

публикувано на 18.09.24 в 09:32
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38