Как се създава късометражен филм в рамките на един снимачен ден с бюджет от около 1000 лева? Как се ражда филмовият разказ и каква е основната сюжетна линия – в "Нашият ден“ споделя Невена Николова, режисьор, сценарист и продуцент на филма "Утрин“.
През 2022 г. "Утрин" е номиниран за най-добър чуждестранен късометражен филм на фестивала в Кан и е сред финалистите на фестивала Lisbon Film Rendezvous, считан за един от десетте най-престижни фестивали за късометражно кино в Европа. В портфолиото си той има още над 30 други награди от по-малки или големи фестивали в Европа, Азия и Америка. На 8 февруари 2023 г. беше официалната премиера пред българска публика на 12 минутната лента.
"Доста се вълнувахме дали ще има хора. Залата беше пълна и публиката беше страхотна. Получихме много смислени въпроси и много ценна обратна връзка. Хората наистина бяха усетили филма, получи се хубав диалог“, казва Невена Николова.
И допълва, че филмът е студентски и е създаден като част от курса по кинорежисура на НБУ, воден от проф. Георги Дюлгеров и гл. ас. Антония Милчева. Идеята за филма се ражда по време на репетициите на студентското представление "Бродим из Бродски" под ръководството на Снежина Петрова в НБУ.
Танцът има централно място във филма, който разчита на езика на тялото и ни връща в забравената епоха на нямото кино. Чрез него е представена биографията на един от персонажите, а от друга страна, чрез танца са изградени взаимоотношенията между двамата герои и тяхното светоусещане и всекидневно съществуване.
"Историята е за двама души, които са много необичайни. Те имат един сутрешен ритуал – всяка сутрин в 8 часа момчето танцува за своята осиновителка, която е облечена тържествено с бижута и му ръкопляска. Така започва всеки техен ден“, посочва режисьорката.
В сюжета се преплитат две основни теми. Първата е за ролята на очите и колко са важни за нашето съществуване очите, които ни гледат. Как, когато някой ни наблюдава с любов и възхищение, ние разцъфваме и политаме, а когато ни гледа с критично неодобрение – ние се проваляме. Другата тема е свързана с потребността на хората на изкуството да продължават да творят въпреки преградите и невъзможността. И как тази потребност може да търси форма на реализация дори чрез тялото на друго човешко същество.
Тя допълва, че не се чувства уютно в света, който я заобикаля. Изкуството е нейното бомбоубежище, в което се спасява от всички негативни емоции, това, което носи всичко, което се случва в света. Начинът, по който хората се отнасят по между си. И цялата тази агресия, насилие и безчовечност, с които се сблъскваме всекидневно.
Посланието
"Нещастието в света е твърде много, така че не добавяйте към него. Отнемайте от това нещастие, както можете, всеки по своя си начин, според своите възможности и сили, нека да отнемем от нещастието на този свят“, казва още Невена Николова.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Невена Николова е завършила психология и Executive MBA. В края на 2022 г. защитава диплома по режисура в НБУ. Основната ѝ работа е като мениджър на HR консултантска компания, която се занимава с подбор, оценка, обучение и развитие на управленски кадри. Паралелно с това са и нейните творческите проекти – създаването на два късометражни филма ("Утрин" и "Покрив") и едно дипломно театрално представление – "Колекцията" от Харолд Пинтър, което се играе в Университетския театър на НБУ.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg