Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невена Николова – за изкуството като бомбоубежище

Езикът на тялото и танца

Невена Николова, режисьор
Снимка: Личен архив - ФБ

Как се създава късометражен филм в рамките на един снимачен ден с бюджет от около 1000 лева? Как се ражда филмовият разказ и каква е основната сюжетна линия – в "Нашият ден“ споделя Невена Николова, режисьор, сценарист и продуцент на филма "Утрин“. 

През 2022 г. "Утрин" е номиниран за най-добър чуждестранен късометражен филм на фестивала в Кан и е сред финалистите на фестивала Lisbon Film Rendezvous, считан за един от десетте най-престижни фестивали за късометражно кино в Европа. В портфолиото си той има още над 30 други награди от по-малки или големи фестивали в Европа, Азия и Америка. На 8 февруари 2023 г. беше официалната премиера пред българска публика на 12 минутната лента.

"Доста се вълнувахме дали ще има хора. Залата беше пълна и публиката беше страхотна. Получихме много смислени въпроси и много ценна обратна връзка. Хората наистина бяха усетили филма, получи се хубав диалог“, казва Невена Николова.

И допълва, че филмът е студентски и е създаден като част от курса по кинорежисура на НБУ, воден от проф. Георги Дюлгеров и гл. ас. Антония Милчева. Идеята за филма се ражда по време на репетициите на студентското представление "Бродим из Бродски" под ръководството на Снежина Петрова в НБУ.

Танцът има централно място във филма, който разчита на езика на тялото и ни връща в забравената епоха на нямото кино. Чрез него е представена биографията на един от персонажите, а от друга страна, чрез танца са изградени взаимоотношенията между двамата герои и тяхното светоусещане и всекидневно съществуване. 

"Историята е за двама души, които са много необичайни. Те имат един сутрешен ритуал – всяка сутрин в 8 часа момчето танцува за своята осиновителка, която е облечена тържествено с бижута и му ръкопляска. Така започва всеки техен ден“, посочва режисьорката.

В сюжета се преплитат две основни теми. Първата е за ролята на очите и колко са важни за нашето съществуване очите, които ни гледат. Как, когато някой ни наблюдава с любов и възхищение, ние разцъфваме и политаме, а когато ни гледа с критично неодобрение – ние се проваляме. Другата тема е свързана с потребността на хората на изкуството да продължават да творят въпреки преградите и невъзможността. И как тази потребност може да търси форма на реализация дори чрез тялото на друго човешко същество.

Тя допълва, че не се чувства уютно в света, който я заобикаля. Изкуството е нейното бомбоубежище, в което се спасява от всички негативни емоции, това, което носи всичко, което се случва в света. Начинът, по който хората се отнасят по между си. И цялата тази агресия, насилие и безчовечност, с които се сблъскваме всекидневно.

Посланието

"Нещастието в света е твърде много, така че не добавяйте към него. Отнемайте от това нещастие, както можете, всеки по своя си начин, според своите възможности и сили, нека да отнемем от нещастието на този свят“, казва още Невена Николова.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Невена Николова е завършила психология и Executive MBA. В края на 2022 г. защитава диплома по режисура в НБУ. Основната ѝ работа е като мениджър на HR консултантска компания, която се занимава с подбор, оценка, обучение и развитие на управленски кадри. Паралелно с това са и нейните творческите проекти – създаването на два късометражни филма ("Утрин" и "Покрив") и едно дипломно театрално представление – "Колекцията" от Харолд Пинтър, което се играе в Университетския театър на НБУ.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жената с цигара като вдъхновение

FILM NOIR – Femme & Flame е самостоятелна изложба на Ивайло Станев, която представя 25 портретни фотографии на жени, заснети в продължение на повече от 20 години. Проектът е визуално и концептуално изграден около образа на жената с цигара – не като жест на порок, а като израз на движение, сила и присъствие. "През годините жената присъства в..

публикувано на 02.07.25 в 16:23
Иван Кулеков

Иван Кулеков представя "Имаме земя, имаме вода и си правим кал"

"Имаме земя, имаме вода и си правим кал" – Иван Кулеков представя в "Артефир" новата си книга преди премиерата в клуб "Писмена" към Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Заглавието е фраза, написана от Кулеков преди 50 години – нищо не се е променило до днес, смята авторът. "Това заглавие за калта съвпадна и с интереса ми..

публикувано на 02.07.25 в 15:03

"Отвъд Тюринг" и общуването с машина

Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов , IT специалист и предприемач. Панов споделя опита си от общуването с "машина". Езиковият модел, който е използвал, е експериментална версия на Gemini. Заглавието на книгата е вдъхновено от английския математик и криптоаналитик Алън Тюринг –..

публикувано на 02.07.25 в 14:22

"Грижа и изцеление" сред фигурите в галерия "Васка Емануилова"

До 31 август 2025г. в галерия "Васка Емануилова", филиал на Софийска градска художествена галерия може да бъде разгледана групова изложба съвременно изкуство "Грижа и изцеление". Тя е последната част от кураторския проект на Галина Димитрова, след "Страх и любов" и "Срам и вина". Авторите в трилогията интерпретират основни човешки чувства и..

публикувано на 02.07.25 в 11:37

"Италиански художници, изкуство на настоящето" – новата изложба в "Риволи"

На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде подредена в периода от 2 до 31 юли 2025 г. Галерия "Риволи" представя подбрана селекция от творби на изтъкнати съвременни италиански художници. Изложбата предлага разнообразие от стилове – от..

обновено на 02.07.25 в 10:34