Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нахиде Дениз: В Хатай и на други места още работят спасители. Случват се и чудеса

Пети ден от началото на унищожителните земетресения в Турция
Снимка: ЕПА/БГНЕС

С писмо до редица институции и медии министър-председателят Гълъб Донев отправи призив да бъде даден знак на съпричастност с народите на Турция и Сирия, като българският национален флаг върху административните сгради бъде свален наполовина в петък, 10 февруари 2023 г. Това съобщиха по-рано от пресслужбата на Министерския съвет.

“Още от понеделник, когато Югоизточна Турция се разтърси от тези унищожителни земетресения, които са най-силните за последното столетие, събитията ме върнаха 23 години назад към земетресението през август в Истанбул, което преживях“, казва в ефира на “Нашият ден“ от Истанбул Нахиде Дениз, дългогодишен кореспондент на БТА в Турция. 

Тя подчерта, че числото на загиналите от понеделник насам надхвърли 17 хил., което надминава брой на жертвите от 1999 г. Над 70 хил. са ранените, над 7 хил. сгради са разрушени - милиони хора в Югоизточна Турция са поразени в една или друга степен.

Тя посочи още, че днешният ден е трагичен, защото е петият ден от началото на унищожителните трусове, изминали са над 100 часа, поради което “надеждите за спасяване на оцелели стават все по-малко“:

“На много места спасителите прекратиха своята работа и влязоха булдозерите, които разчистват развалините. В Хатай и на други места работят още спасителни екипи,  случват се и чудеса. Преди малко съобщиха за баща и момченце на девет години, извадени 101 часа след земетресението“.

В интервю за БНР Нахиде Дениз подчерта също, че вторичните трусове продължават. Друго интересно нещо според нея е, че в 10 окръга на Югоизточна Турция е било обявено извънредно положение, което се състои във въвеждане на специален режим на достъп до тези окръзи и налагане на забрана за излизане навън в определени часове. Наложена е също и забрана на публични събрания и контрол на движенията.

Според журналистката турското правителство действа адекватно – задействани са много механизми, властите са в постоянен контакт с хората на терен, следи се развитието на ситуацията чрез президентския кризисен център:

“Кризисни центрове има и в окръжните градове, предоставени са на разположение средства в размер на 100 млрд. лири, това са около 5 млн. евро за спешна помощ и подпомагане“, казва още Дениз в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58