Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Замъкът на херцога Синята брада" от Залцбург

Аушрине Стундите (Юдит) и Мика Карес (Херцог Синята брада)
Снимка: SF/Monika Knight House

В оперната вечер ви предлагаме музика на ХХ век от спектакъл, състоял се на 26 юли 2022 г. в рамките на програмата на Залцбургския фестивал. Под диригентството на атрактивния музикант Теодор Курентзис в първата част звучи операта "Замъкът на херцога Синята брада" от Бела Барток, а във втората - операта-оратория "Комедия за края на времето" от Карл Орф.

Операта на Барток се развива се в едно действие с продължителност около час и две действащи лица – Синята брада и съпругата му Юдит, а стилът е много близък до символизма. Създадена е през 1911 г., тогава композиторът е на 30 години, по-късно е редактирана неколкократно и едва на 24 май 1918 г. е поставена за пръв път в Кралската опера в Будапеща под диригентството на италианеца Еджисто Танго. След премиерата самият Барток отбелязва: "След успеха на операта ми, отношението на унгарската публика към моята музика се промени рязко".

Либретото е на младия унгарски поет, драматург и режисьор Бела Балаж (1884-1949) по трагедията "Ариана и Синята брада" на Морис Метерлинк, приказката "Синята брада" от Шарл Перо и унгарски баладични мотиви. Балаж пише поемата си през 1910 г. и я посвещава на двамата си приятели Бела Барток и Золтан Кодай. Барток от своя страна харесва преди всичко поетичността и силната драматичност.

Изпълнителски състав:
• Херцог Синята брада – Мика Карес (бас)
• Юдит – Аушрине Стундите (сопран)
• Предишните жени на херцога – без пеене
Детски хор на Залцбургския фестивал и театър с ръководител Волфганг Гьотц
Хор "musicAeterna" с ръководител Витали Полонски
Залцбургски Бахов хор с ръководител Бенджамин Хартман
Младежки оркестър "Густав Малер"
Диригент – Теодор Курентзис

Хор
Втората творба е операта-оратория "Комедия за края на времето" (De temporum fine comoedia) от Карл Орф. Това е неговата последна голяма творба, в нея има и дълбок личен елемент. Либретото е съставено от самия Орф в продължение на десет години (1960-1970), композирането е в рамките на две години – 1969-1971. Операта-оратория е представена за пръв път на фестивала в Залцбург през 1973 г. под диригентстовто на Херберт фон Караян и режисурата на Август Евердинг, впоследствие претърпява редакции през 1979 и 1981 гг. Орф създава пиеса-мистерия, която обобщава възгледа му за края на времето, пее се на старогръцки, латински и в немския превод на Волфганг Шадевалдт. Съдържа три части: 1. Сибилите, 2. Анахоретите (отшелниците) и 3. Dies illa.

Изпълнителски състав:
• Надежда Павлова – сопран
• Хелена Раскер – контраалт
• Юргита Адамоните – мецосопран
• Таксиархула Канати – мецосопран
• Геро Нивелщайн – бас
• Кристиан Райнер – тенор
• Ирини Циракидис – мецосопран
Детски хор на Залцбургския фестивал и театър с ръководител Волфганг Гьотц
Хор "musicAeterna" с ръководител Витали Полонски
Залцбургски Бахов хор с ръководител Бенджамин Хартман
Младежки оркестър "Густав Малер"
Диригент – Теодор Курентзис

Снимки: SF/Monika Knight House
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05