Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"70 години с нашата музика – солистите"

Предстоящ концерт на Оркестъра за народна музика на БНР

"70 години с нашата музика – солистите" е наречен концертът на Оркестъра за народна музика на БНР, който ще се състои на 16 февруари в Първо студио на радиото.

"Изключителна виртуозност, индивидуален почерк, впечатляващо вплетен в общата "музикална шевица“, разкриваща богатството на българското фолклорно наследство чрез пулсиращото сърце на състава от неповторими артисти – всичко това ще усетим на сцената", разказват от БНР.

По думите им солистите Росен Генков, Пейо Пеев, Христина Белева, Николай Петров, Бисер Соколов, Мартин Владимиров, Симеон Илиев, Недялко Недялков, Костадин Генчев, Кръстьо Димов, Петьо Костадинов, Петър Миланов, Иван Цонков ще представят рядко изпълняван днес репертоар, но интересен в стилово отношение. 

С този концерт Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов отдава почит и към голяма част от композиторите, диригентите, изпълнителите и солистите в своята история. Сред тях са Христо Тодоров, Коста Колев, Анастас Наумов. 

Ще звучат и нови авторски пиеси, написани по повод юбилея, от композиторите Георги Андреев, Димитър Трифонов, както и "пишещите" музиканти в оркестъра – Ангел Димитров, Костадин Генчев и диригентът Димитър Христов.

“Най-добрите музиканти са събрани в този състав. Всеки едни е много ярък като индивидуалност. Уникалното в този оркестър е, че когато тези хора се съберат заедно, когато седнат един до друг, правят една голяма сила, която се нарича оркестър“, казва в ефира на “Нашият ден“ диригентът Димитър Христов.

В интервю за БНР той споделя още, че не се чувства като ръководител, а като партньор в оркестъра, защото доверието е на първо място във взаимоотношения и когато човек го постигне, цялата работа, която се извършва ежедневно, се случва с голяма лекота.

Концертът е от втория празничен юбилеен сезон, в него ще бъде представена само и единствено инструментална музика, изсвирена от солистите на състава.

“За тези 70 години този състав винаги е бил ръководен блестящо и не се е случило така, че да тръгне в грешна или крива посока. Винаги се следва този принцип – да се записва нещо стойностно, с много добри изпълнители – певци или инструменталисти. Можем да свирим неща, писани преди 50 години, можем да свирим и такива, писани вчера“, посочва още той в интервю за националната медия. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25