Франческо Канова да Милано (1497-1543), наричан от съвременниците си il Divino, е един от най-ярките композитори за лютня от първата половина на XVI век, като негови произведения продължават да се издават 120 години след смъртта му. Роден е най-вероятно в Монца в близост до Милано. И баща му – Бенедето, и брат му – Бернардино, са професионални музиканти. Малко се знае за ранния живот на композитора, но със сигурност през 1514 г. вече е в Рим, където ще прекара по-голямата част от живота си в папската орбита. Запазени свидетелства показват, че е служил на Лъв X и Климент VII. Славата на Франческо като забележителен лютнист вече е била факт около 1530, а 6 години по-късно в Милано, Неапол и Венеция са издадени 5 тома, изцяло или частично посветени на музиката му.
Знаменитостта на композитора е голяма не само по време на живота му, но и дълго след това, като той е лютнистът с най-голям брой запазени композиции в източници от всички краища на Европа. За високия статут, който е имал Франческо сред своите колеги, свидетелства и големият брой творби, създадени върху негови произведения от следващите поколения лютнисти, като това представлява безпрецедентен феномен в жанра, както пише музикологът Франко Паван. Той допълва, че "стилът на Франческо, който е преходен между идиоматичната, рапсодична свобода на предшествениците му и строгия имитационен формализъм на много представители от по-късните поколения, оказва силно влияние върху инструменталните композиции в средата на XVI век".
Този вторник (14 февруари, от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" ви представяме живота и творчеството на Франческо да Милано с изпълнения на лютнистите Найджъл Норт, Пол О’Дет, Хопкинсън Смит, Кристофър Уилсън и Шърли Ръмзи.
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg