Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Божественият" автор на музика за лютня

Франческо Канова да Милано (1497-1543), наричан от съвременниците си il Divino, е един от най-ярките композитори за лютня от първата половина на XVI век, като негови произведения продължават да се издават 120 години след смъртта му. Роден е най-вероятно в Монца в близост до Милано. И баща му – Бенедето, и брат му – Бернардино, са професионални музиканти. Малко се знае за ранния живот на композитора, но със сигурност през 1514 г. вече е в Рим, където ще прекара по-голямата част от живота си в папската орбита. Запазени свидетелства показват, че е служил на Лъв X и Климент VII. Славата на Франческо като забележителен лютнист вече е била факт около 1530, а 6 години по-късно в Милано, Неапол и Венеция са издадени 5 тома, изцяло или частично посветени на музиката му.

Знаменитостта на композитора е голяма не само по време на живота му, но и дълго след това, като той е лютнистът с най-голям брой запазени композиции в източници от всички краища на Европа. За високия статут, който е имал Франческо сред своите колеги, свидетелства и големият брой творби, създадени върху негови произведения от следващите поколения лютнисти, като това представлява безпрецедентен феномен в жанра, както пише музикологът Франко Паван. Той допълва, че "стилът на Франческо, който е преходен между идиоматичната, рапсодична свобода на предшествениците му и строгия имитационен формализъм на много представители от по-късните поколения, оказва силно влияние върху инструменталните композиции в средата на XVI век".

Този вторник (14 февруари, от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" ви представяме живота и творчеството на Франческо да Милано с изпълнения на лютнистите Найджъл Норт, Пол О’Дет, Хопкинсън Смит, Кристофър Уилсън и Шърли Ръмзи.

По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Английската музика в ръкописа Old Hall

Ръкописът Old Hall представлява най-важният източник за музикалната практика в Англия от края на XIV и началото на XV век. В кодекса са налични части от меси, мотети и антифони от композитори като Чирбъри, Битеринг, Кук, Екзетър, Фонтейнс, Лайънел Пауър, Стърджън и Тайс, а творби от Дънстъпъл и Форест са добавени в последствие от други писачи...

публикувано на 07.10.24 в 18:15

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", октомври 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 07.10.24 в 09:43
Мария Мескле

Дуенде от Гранада

Четвърта поредна година гостуваме на събитията, организирани за чуждестранни програматори и журналисти от испанското Сдружение за авторски права SGAE: Jazz ñ и Flamenco ñ. Привилегията да откриваме интересни нови проекти е споделена с нашите слушатели и сега. Два и половина часа с документални записи от Гранада с Рейес Караско, Мария Мескле (на първата..

публикувано на 06.10.24 в 18:40
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50