На 14 февруари 2023 г., вторник, предаването "Студио музика" от 19.30 ч. поставя началото на новата си поредица "Из живата музикална история". Идеята на поредицата е, чрез звуковата памет, съхранявана в архива на националното радио да припомняме значими събития от българския и световен концертен подиум с участието на български музиканти и състави: техните изяви у нас и в чужбина и съвместните им сценични партньорства с изпълнители от Европа и света. Също така ще си припомняме интересните гостувания в студиото на предаването на ярко изявени и утвърдени български музиканти – изпълнители и композитори по повод техни годишнини или значими събития в творческото им битие.
Първото издание на поредицата "Из живата музикална история" ще отведе слушателите в света на френския модернизъм от края на XIX и първите десетилетия на XX век със записи от три концерта, изключително интересни по своето съдържание и структура, изнесени на 4, 5 и 6 юли 2022 г. в рамките на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Тези концерти са сценично продължение на международния симпозиум, проведен в рамките на фестивала, посветен на френския модернизъм. В него участват проф. Хартмут Кронес, проф. Щефан Кайм, проф. Луис Каяс и редица бележити изследователи на музикалната култура от Франция, България, Швейцария и Австрия, с модератор на събитието – Лили Големинова. В презентациите, представени на симпозиума, теоретиците анализират стила и творчеството на френските композитори-модернисти, връзката им с нововиенската школа и влиянието на френската школа върху музиката на българските композитори.
На тези три тематични концерта, проведени във Варненската градска художествена галерия, публиката има възможност да се докосне до някои от най-известните образци на френските и австрийски композитори, творили през този период от музикалната история, майсторски поднесени от утвърдени български и европейски изпълнители.
Избраните записи от тези концерти, които ще прозвучат в предаването са: "Сиринкс" за соло флейта и "Лунна светлина" във версия за две пиана от Клод Дебюси, фрагменти из клавирните триа на Морис Равел и Жермен Тайефер, както и на Сонатата за флейта и пиано от Франсис Пуленк, "Вариации, интерлюдия и финал по тема на Рамо" за пиано от Пол Дюка, Първия клавирен квартет на Габриел Форе и Клавирния квинтет във фа минор от Цезар Франк.
Музиката на френските композитори от края на XIX и първата половина на XX век ще звучи в предаването в майсторската интерпретация на флейтиста Марио Карбота, цигуларите Оливие Шарлие, Марио Хосен, Кристина Хинова и Жаклин Прейс, Виолистката Марта Потулска, виолончелистите Фредерик Одибер и Сандро Лафранкини и пианистите Марчело Мацони, Долорес Мария Гайтан, Емануела Пиемонти, Надежда Цанова, Милена Моллова, Милена Радинска и Виктория Василенко.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg