Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Из живата музикална история

На 14 февруари 2023 г., вторник, предаването "Студио музика" от 19.30 ч. поставя началото на новата си поредица "Из живата музикална история". Идеята на поредицата е, чрез звуковата памет, съхранявана в архива на националното радио да припомняме значими събития от българския и световен концертен подиум с участието на български музиканти и състави: техните изяви у нас и в чужбина и съвместните им сценични партньорства с изпълнители от Европа и света. Също така ще си припомняме интересните гостувания в студиото на предаването на ярко изявени и утвърдени български музиканти – изпълнители и композитори по повод техни годишнини или значими събития в творческото им битие.

Първото издание на поредицата "Из живата музикална история" ще отведе слушателите в света на френския модернизъм от края на XIX и първите десетилетия на XX век със записи от три концерта, изключително интересни по своето съдържание и структура, изнесени на 4, 5 и 6 юли 2022 г. в рамките на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Тези концерти са сценично продължение на международния симпозиум, проведен в рамките на фестивала, посветен на френския модернизъм. В него участват проф. Хартмут Кронес, проф. Щефан Кайм, проф. Луис Каяс и редица бележити изследователи на музикалната култура от Франция, България, Швейцария и Австрия, с модератор на събитието – Лили Големинова. В презентациите, представени на симпозиума, теоретиците анализират стила и творчеството на френските композитори-модернисти, връзката им с нововиенската школа и влиянието на френската школа върху музиката на българските композитори.

На тези три тематични концерта, проведени във Варненската градска художествена галерия, публиката има възможност да се докосне до някои от най-известните образци на френските и австрийски композитори, творили през този период от музикалната история, майсторски поднесени от утвърдени български и европейски изпълнители.

Избраните записи от тези концерти, които ще прозвучат в предаването са: "Сиринкс" за соло флейта и "Лунна светлина" във версия за две пиана от Клод Дебюси, фрагменти из клавирните триа на Морис Равел и Жермен Тайефер, както и на Сонатата за флейта и пиано от Франсис Пуленк, "Вариации, интерлюдия и финал по тема на Рамо" за пиано от Пол Дюка, Първия клавирен квартет на Габриел Форе и Клавирния квинтет във фа минор от Цезар Франк.

Музиката на френските композитори от края на XIX и първата половина на XX век ще звучи в предаването в майсторската интерпретация на флейтиста Марио Карбота, цигуларите Оливие Шарлие, Марио Хосен, Кристина Хинова и Жаклин Прейс, Виолистката Марта Потулска, виолончелистите Фредерик Одибер и Сандро Лафранкини и пианистите Марчело Мацони, Долорес Мария Гайтан, Емануела Пиемонти, Надежда Цанова, Милена Моллова, Милена Радинска и Виктория Василенко.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25