Изкуствоведът Ксавие Ре, новият директор на Музея за съвременно изкуство и култура – център "Жорж Помпиду" в Париж, е на посещения в България със своя екип. Целта на визитата е подновяването на проекта за създаване и даряване на Колекция от съвременно българско изкуство за един от най-престижните музеи в света след двегодишното прекъсване заради пандемията.
Настоящият директор потвърди официално интереса на Центъра "Жорж Помпиду" да продължи проекта до неговото успешно завършване като възобнови започнатите през 2018 година дейности по изкуствоведското проучване.
Ксавие Ре ще изнесе лекция на тема "Музеят на изкуството днес: колекции, финансиране и развитие на публики" 15 февруари от 18.30 ч. в Балната зала на Националната художествена галерия – Двореца. Събитието е част от събитията, съпътстващи изложбата "Жорж Папазов – Осветителят" в Националната художествена галерия - Двореца.
От българска страна двигател на инициативата е създадената специално за целта Фондация "Българско изкуство и култура", ръководена от изкуствоведа Десислава Димова. Тя, заедно с куратора, отговорен за проекта от френска страна – Никола Лиучи-Гутников, и в консултация с други български експерти – правят първоначална селекция от произведения на български автори, които представляват интерес за придобиване от Центъра. В момента същият българо-френски екип осъществява преглед на селекцията и добавя още автори преди финалния подбор.
На този етап в полезрението на френските експерти от Центъра "Жорж Помпиду" са над 20 произведения от около 15 български автори. След крайната селекция ще последва процедура, която включва представяне пред двете отговорни комисии в Центъра - Научна комисия и Комисия по придобиванията.
Финалният избор на предложените за откупка произведения е изцяло на Центъра "Жрорж Помпиду". Той се основава на художествените достойнства на произведенията, но и на критерии като например: художниците да са получили признание в България и в чужбина, то да е потвърдено от биографиите им чрез изложби в институции, с каталози, есета и изкуствоведски изследвания. Произведенията следва да са налични за придобиване - от автора, частна галерия или колекционер, но не и от обществени музеи и колекции", пояснява Десислава Димова.
Центърът "Жорж Помпиду" има най-голямата колекция на световно модерно и съвременно изкуство в Европа, считана от специалистите и за най-прецизната. Той е сред трите най-важни световни музеи в тази област наред с "Тейт Модърн" в Лондон и "МоМа" в Ню Йорк и е посещаван от 1.5 милиона зрители годишно.
С изключение на произведения на Кристо и Жан Клод, от които особено през последните години Музеят придоби впечатляваща колекция, единствените произведения от български художници, които "Помпиду" дотук притежава, са две видео работи на Красимир Терзиев, откупени през 2009 г. и една серия рисунки от Недко Солаков, дарена от френска частна колекция през 2012 г.
При постъпването си в колекцията на "Помипду" дарението ще се представи с посветена специално на него изложба в залите на Центъра в Париж и ще се издаде каталог.
В България се подготвя изложба, която да покаже предизвикателствата на проучването и да привлече вниманието към националната кауза – адекватно и пълноценно присъствие на съвременно българско изкуство в големите световни музеи и галерии.
Изложбата ще се открие на 21 март 2023 година в галерия "Доза" в София. Организатори са – фондация "Българско изкуство и култура" и Арт фондация ДОМА, с куратори Десислава Димова и Вера Млечевска.
Повече информация за проекта тук.
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg