Изкуствоведът Ксавие Ре, новият директор на Музея за съвременно изкуство и култура – център "Жорж Помпиду" в Париж, е на посещения в България със своя екип. Целта на визитата е подновяването на проекта за създаване и даряване на Колекция от съвременно българско изкуство за един от най-престижните музеи в света след двегодишното прекъсване заради пандемията.
Настоящият директор потвърди официално интереса на Центъра "Жорж Помпиду" да продължи проекта до неговото успешно завършване като възобнови започнатите през 2018 година дейности по изкуствоведското проучване.
Ксавие Ре ще изнесе лекция на тема "Музеят на изкуството днес: колекции, финансиране и развитие на публики" 15 февруари от 18.30 ч. в Балната зала на Националната художествена галерия – Двореца. Събитието е част от събитията, съпътстващи изложбата "Жорж Папазов – Осветителят" в Националната художествена галерия - Двореца.
От българска страна двигател на инициативата е създадената специално за целта Фондация "Българско изкуство и култура", ръководена от изкуствоведа Десислава Димова. Тя, заедно с куратора, отговорен за проекта от френска страна – Никола Лиучи-Гутников, и в консултация с други български експерти – правят първоначална селекция от произведения на български автори, които представляват интерес за придобиване от Центъра. В момента същият българо-френски екип осъществява преглед на селекцията и добавя още автори преди финалния подбор.
На този етап в полезрението на френските експерти от Центъра "Жорж Помпиду" са над 20 произведения от около 15 български автори. След крайната селекция ще последва процедура, която включва представяне пред двете отговорни комисии в Центъра - Научна комисия и Комисия по придобиванията.
Финалният избор на предложените за откупка произведения е изцяло на Центъра "Жрорж Помпиду". Той се основава на художествените достойнства на произведенията, но и на критерии като например: художниците да са получили признание в България и в чужбина, то да е потвърдено от биографиите им чрез изложби в институции, с каталози, есета и изкуствоведски изследвания. Произведенията следва да са налични за придобиване - от автора, частна галерия или колекционер, но не и от обществени музеи и колекции", пояснява Десислава Димова.
Центърът "Жорж Помпиду" има най-голямата колекция на световно модерно и съвременно изкуство в Европа, считана от специалистите и за най-прецизната. Той е сред трите най-важни световни музеи в тази област наред с "Тейт Модърн" в Лондон и "МоМа" в Ню Йорк и е посещаван от 1.5 милиона зрители годишно.
С изключение на произведения на Кристо и Жан Клод, от които особено през последните години Музеят придоби впечатляваща колекция, единствените произведения от български художници, които "Помпиду" дотук притежава, са две видео работи на Красимир Терзиев, откупени през 2009 г. и една серия рисунки от Недко Солаков, дарена от френска частна колекция през 2012 г.
При постъпването си в колекцията на "Помипду" дарението ще се представи с посветена специално на него изложба в залите на Центъра в Париж и ще се издаде каталог.
В България се подготвя изложба, която да покаже предизвикателствата на проучването и да привлече вниманието към националната кауза – адекватно и пълноценно присъствие на съвременно българско изкуство в големите световни музеи и галерии.
Изложбата ще се открие на 21 март 2023 година в галерия "Доза" в София. Организатори са – фондация "Българско изкуство и култура" и Арт фондация ДОМА, с куратори Десислава Димова и Вера Млечевска.
Повече информация за проекта тук.
Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..
Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..
Тази вечер в Ловеч предстои музикален дуел между тенори и сопрани в спектакъла "Марс и Венера". Ловчанското читалище "Наука 1870" ще се превърне в арена на тази музикална битка. От 18 ч. сцената ще се изпълни с драматично напрежение, страст и виртуозност, защото Държавна опера – Русе представя галаконцерта-спектакъл " Марс и Венера: Тенори срещу..
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg