На днешния ден през 1956 г. във Великобритания е отменено смъртното наказание. В България това става официално на 10 декември преди 25 години.
Последната смъртна присъда на територията на българската държава е изпълнена през 1989-а, няколко дни преди 10 ноември.
Екзекуцията, като наказание за особено тежки престъпления, изглежда като нещо, което сме оставили в миналото.
За много хора това наистина е една забравена правна мярка, чието възможно връщане дори не си струва да се обсъжда.
За други обаче одобреното от държавата отнемане на живот е напълно приемлива част от борбата с престъпността. За тях правото да живееш не е безусловно, а трябва да се заслужи като отговориш на определени критерии.
Адвокат Михаил Екимджиев, основател и председател на Асоциацията за европейска интеграция и права на човека, изтъква правни, етични, философски аргументи в полза на цивилизованото решение на сложните проблеми, свързани с тежки престъпления.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg