Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво разкрива картичка, адресирана до Софийския затвор през 1916 година?

Картичка, адресирана до затвора през 1916 от съпругата на затворник и купена днес от аукцион днес, провокира купувача да се разрови в историята, която стои зад нея – а зад нея стоят политически идеи, мечти, страсти и серия от убийства.

Звучи като сценарий за криминален филм, но изглежда реалността в България през онези години е точно такава. За тази реалност с усет и познания за историчното разказва купувачът на картичката, за когото е хоби да се сдобива с такива материали от миналото и да стига до живота на хората, свързани с тях. Във времето извън хобито си този човек ни е познат като природозащитника Тома Белев. 

“Това беше една ръчно рисувана картичка, на която има две теменуги и един минзухар и беше адресирана до д-р Коста Петров в Централен затвор – София, което провокира моя интерес – кой е писал на Коста Петров и кой е самият той“, разказва Белев в ефира на “Нашият ден“ и пояснява:

“В случая картичката  не е нищо особено. Писана е от жена. Тя пояснява ,че се радва, че е получил колета, който му е изпратила. Извинява се, че не е успяла да нарисува добре картичката, защото няма подходящи четки“.


След малко проучване Белев установява, че Коста Петров е доста интересна личност. Той е роден в края на ХIХ в. Ресилово. Учил за учител, първо в Загреб, после в Швейцария и Брюксел за юрист.

Още като преподавател се изкушава от идеите тесните социалисти. По това време става социалист. Връща се от Брюксел през 1912 г. започва юридически стаж в Самоков и в изпълнение на идеите си организира жените, чиито мъже са на фронта, да искат помощ за изхранване на децата от общината. Това е възприето като бунт срещу държавата и той бива осъден на две години и половина затвор, които излежава. Картичката всъщност е написана от жена му Елена точно по това време.

След излизането му от затвора, отива в София, след това в Дупница, избран е за общински съветник, а след това и за кмет на т. нар. Дупнишка комуна. Той просъществува като кмет три години, но за това време успява да създаде  общинска здравна амбулатория, общинска зеленчукова градина, тухларна, пекарна, ученическа трапезария и въвежда прогресивно данъчно облагане.

По това време държавата не е стабилна. Южната част на България, освободена след 1912 г., практически е завладяна от различни македонстващи организации – ВМРО и техните конкуренти. Комунистите пък се опитват също да завземат властта. Това води до едно сблъскване между ВМРО, което тогава се е възстановило и комунистите, което се изразява в различна визия как да продължи да се развива държавата. Тогава е имало най-разнообразни визии. Това води до много силно противопоставяне. По това време ВМРО се управлява от централния си комитет от трима човека, начело с Тодор Александров. В началото на 1925 г. Тодор Александров взима решение, че трябва да бъде убит кметът Коста Петров.

На 21 януари 1923 г. четникът Харалампи Златанов убива Коста Петров, пътувайки от село Джерман, заедно с неговия кочияш.

“С това завършва самата история на Коста Петров, но във ВМРО продължава да съществува разделение във визията каква България искат. Самият Тодор Александров е убит през 1924 г.“, разказва в интервю за БНР Тома Белев.

Чуйте историята в звуковия файл.

Снимките са предоставени от Тома Белев

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35