В неделното евангелско четиво става дума за един незрящ просяк, който от сутрин до здрач до градските порти на Йерихон проси милостиня от минаващите. Години наред този несретник седи там. Рядко получава милостиня и въпреки нещастието си, надеждата не го напуска. Чул за чудесата и изцеленията, които извършва Спасителят йерихонския слепец очаква Божията милост да не подмине и него. Сбъдват се надеждите и очакванията му, вярата му е възнаградена. Господ Иисус Христос наистина минава покрай града и дарява със зрение невиждащия. За кои ли път Сина Божи казва: твоята вяра те спаси? Но кой чува тези думи? Зрящите книжници и фарисеи, които са наоколо или до преди минути незрящия просяк. Спасителят минава през Йерихон на път за Йерусалим, където знае какво ще му се случи, описал го е и на учениците си. Случайно ли по пътя Той дарява със зрение един отчаян просяк? Определено не. Тази случка е още едно доказателство за Божия промисъл. Тя разкрива отново и отново истината, че телесната слепота е много по-малко опасна от духовната.
В "Благовестие" ще разговаряме отново за вярата, тъй като в нашето общество тя все още е в дефицит, за сметка на суеверията. За това доколко сме духовно слепи и как можем да погледнем. Защо за някои християнството е религия на вината. Ще го сторим с доц. Калин Михайлов, поет, литературен критик, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg