Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременни измерения на преобръщането на Закхей

Снимка: budiveren.com

"Син Човечески дойде да потърси и спаси погиналото", в тези думи се съдържа определението за мисията на Господ Иисус Христос на земята, защото не праведници имат нужда от спасение, а грешници. Случаят с митаря Закхей от евангелското четиво за 15-ата неделя след Кръстовден разкрива именно как грешник, благодарение на Христа, изживява своето прераждане за нов живот – "Ето половината от имота си, Господи, давам на сиромаси, и ако от някого съм взел нещо несправедливо, ще отплатя четворно".
Обременената съвест на Закхей не му дава покой. Върху нея лежат грехове за извършени неправди. Нито парите, спечелени по нечестен път, нито земните наслади могат да помогнат на нещастния мигар, който живее презрян от всички. Единственият изход от това мъчително състояние е да потърси Божието всеопрощение. У Закхей се пробужда надеждата да намери в Христа успокоение на смутената си съвест. Той разбира, че Христос е толкова благ, че дори не избягва и грешници като него, презрени от хората и унизени в собствените си очи. Действително Господ влиза в дома му и на излизане казва: "Днес стана спасението на тоя дом." Защо? Заедно с проф. Георги Каприев, преподавател във философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" ще разговаряме за преобръщането на Закхей.


Християнска поезия
Стихотворението "Проповедник" от Петко Славейков, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40