Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магьосницата Сондра Радвановски като "Медея" от Керубини

„Медея“ е рядък оперен пример от края на 18 век, който не присъства в стандартния оперен репертоар. Чрез нея в творчеството на Керубини се осъществява своеобразен мост между две епохи – Класицизъм и Романтизъм. Драматичната искреност и отказ от излишна декоративност я свързват с Глук, блестящата оркестрация предвещава късния Бетовен. Ярките музикални характеристики на героите, я свързват от една страна с Моцарт, а от друга – с Росини и по-късни автори.


Сравнима с малко подобни драматични творби, операта „Медея“ поставя свръхчовешки изисквания към сопраното по отношение на глас, емоция и физическа издръжливост. Сондра Радвановски извежда триумфално тази роля, която предявява сериозни драматургични задачи в изграждане на сложния и противоречив образ на главната героиня – едновременно нежна майка, любяща жена, магьосница, лечителка, отмъстителка, дори убийца. Финалното действие предвещава големите белкантови „сцени на полудяване“, писани за бъдещите оперни примадони.


В този спектакъл, състоял се на 27 октомври 2022 г. на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк, Сондра Радвановски си партнира с чудесен екип певци. В образа на Язон се превъплъщава Матю Поленцани, Микеле Пертузи е в ролята на Креон, сопраното Джанай Бръгър е Глауче (Дирсе), Екатерина Губанова е Нерис.


Снимки: Marty Sohl / Met Opera
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05