Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от рождението на режисьорката и педагог Юлия Огнянова

Христина Арсенова: Юлия искаше всеки от нас да бъде личност, индивидуалност

Юлия Огнянова
Снимка: nationaltheatre.bg

"Уроците на Юлия Огнянова – академия за достойнство" – под това мото Държавният куклен театър в Бургас организира на 21 февруари специално събитие, посветено на Юлия Огнянова. Поводът е 100-годишнината от рождението на знаменитата българска режисьорка и педагог (1923-2016).

В дните около 22 февруари, когато е рожденият ѝ ден, в различни театри на страната ще се организират разнообразни прояви и ще се играят спектакли в нейна памет.

"Логично е ние да почетем този ден с много събития, защото творческият път на Юлия Огнянова до голяма степен е свързан с Бургаския драматичен театър. Знаете великолепната четворка, която създава най-силния период в Бургаския драматичен театър, заедно с Леон Даниел, Вили Цанков, Методи Андонов.

Юлия Огнянова има спектакъл, поставен и в Бургаския куклен театър преди много години – казва се "Зъбчето”, разказа в "Артефир” Христина Арсенова, директор на Държавния куклен театър в Бургас, която е една от студентите на голямата българска режисьорка .

"Ненапразно се казва "Академия за достойнство” нашата вечер, посветена на Юлия. Юлия наистина ни учеше на морал, на това как можеш да изживееш живота си, без да правиш компромиси и без да се съобразяваш със силните на деня – тя никога не го е правила. Нейните уроци бяха уроци за живот. Искаше всеки от нас да бъде личност, индивидуалност."

Целия разговор с Христина Арсенова и как ще премине паметната вечер, можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Las Posadas

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..

публикувано на 24.12.24 в 11:05
Юрий Бутусов

Юрий Бутусов ще бъде главен режисьор на Плевенския театър

От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..

публикувано на 23.12.24 в 17:48
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45