Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панели или ново строителство – кое е по-устойчиво при земетресение?

Снимка: Ани Петрова

Какви биха били последствията за жилищата, които обитаваме при земетресения? Спазват ли се изискванията за безопасност на конструкциите и материалите при новото строителство? Кои са най-честите поводи за повишено внимание или тревога, свързани с конструкцията на стари сгради?

Събеседници по темата в "Нашият ден“ са специалистът по надзор на строителството Петър Рафаилов и урбанистът Емил Христов, експерти от сдружение "Екипът на София".

Съществува ли регистър с актуална информация за типа и състоянието на сградния фонд в столицата?

"Актуален регистър няма. По тази причина в последните години се говори за паспорти на сградите. В момента няма точно знание с изключение на най-новите сгради, какво е състоянието на всяка една сграда, какви са били намесите в нея и какво трябва да се направи", казват експертите.

Според тях изработката на един такъв регистър не би представлявало огромно усилие от страна на местните власти.

Уязвими ли са панелните сгради?

"Важно е кога е строена съответната сграда и нейното ниво на поддръжка", казват те:

"Повечето панелни сгради са строени преди 70 и някоя година по съответните стандарти, те се водят гъвкава конструкция, могат да реагират добре на земетресенията, от една страна, от друга, именно поради тази гъвкавост, която се изразява в движенията на панелите, връзките между тях са много важни за здравината на цялостната конструкция."

Емил Христов, Петър Рафаилов (в дясно) и водещата Христина Симеонова

Те подчертават, че първите панели са с по-малко връзки между тях и посочват, че е много важно да бъдат обследвани тези ключови елементи и да се види какво е тяхното състояние.

"Това, което се наблюдава в масовия случай при панелните сгради, е премахването на т.нар. "фасадни панели", което пак е нарушение и е редно да се направи със становище на специалист", предупреждават експертите.

Според тях най-големият враг на панелните сгради са атмосферните влияния:

"Най-честият проблем на сградите е липсата на поддръжка на покрива, отводняването, а точно водата и корозията са най-големият враг за този тип конструкция."

Новото строителство...

Експертите твърдят, че всяка нормативна уредба, действаща с днешна дата, всъщност е със завишени изисквания към сградите и строежите. Те посочват, че изискванията, специално за конструкциите, са много завишени.

"Има доклади за това, че 90-те години биха могли да бъдат период, в който надзорът е бил по-слаб", казват още те.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56