Една от тъжните констатации, които показват данните на Националната статистика за потреблението на културните продукти у нас, е групата от 20 процента от домакинствата, които не могат да отделят повече от 0.5 процента от доходите си за културни дейности.
"Ще констатираме това, докато държавата не проведе целенасочена политика по темата – казва Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата – В тази трупа са пенсионерите, хората с ниски доходи, разнообразни са границите на разделението. Би следвало това да насочи политиките към маргинализираните групи, изключени на практика от културното участие.
Ефектът от тези политики обаче няма да се види на секундата, дори няма да е в рамките на един политически мандат и правителствата предпочитат един капиталов разход, но да се забележи веднага. В предизборни дебати политиците подкрепят свободно всичко, но като влезе новият екип на Министерство на културата, тези политики се забравят."
Според Диана Андреева в рамките на институтите, които се финансират с публични финанси, трябва да се определя диференцирана ценова политика и да се разработи ваучерна система.
"Социалният ефект не трябва да отсъства от Народния театър. Това, което се случи с Джон Малкович, е, че човекът, който си закупува билет, го прави от гледна точка на престижа. Все едно да си направиш селфи от Миланската скала. Цената от 400 лева обаче буди възмущение. Приехме го като единичен акт, но това повдигна много въпроси."
Още коментари за данните на Националния статистически институт и какви политики трябва да се приложат, за да няма изключени от културните дейности хора, чуйте в "Какво се случва".
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg