Едва на двадесет и две години, Иван Тодоров, художник и студент в Национална художествена академия, има зад гърба си десетки изложби и изяви и въпреки младостта си е продал почти всички картини, които е нарисувал.
Творческият му път започва в град Плевен, а неговият дядо го насърчава още от ранна детска възраст да рисува. Заради умението на дядо му да сътворява човешка фигура с лекота и само с няколко движения на молива, човекът се превръща в най-голямото вдъхновение за Иван. Неговият дух, съзнанието му, присъствието му в света, но най-вече върху платната.
Иван Тодоров завършва Художественото училище в Плевен със специалност живопис. Там започва и стремежът му към натрупване на практически и академични знания в живописта. Записва се като студент в НХА, отново със специалност живопис, обучавайки се в 50-то ателие при проф. Десислава Минчева и проф. Ивайло Мирчев, за които разказва с голямо уважение и благодарност.
В разговора за предаването "Какво се случва" Иван споделя, че за млади творци като него има място в България. Развълнуван е от възможностите, които се предлагат, но разказва и за труда, постоянството и усилията, необходими за постигане на творчески успехи. Говори за своите собствени пречки, за това как ги преодолява, за все по-силно напиращата нужда от изкуство в света и за добрината у децата, на които преподава.
Най-развълнуван е за предстоящият си проект – дипломна работа и защита, с които приключва четиригодишната му бакалавърска степен в НХА. Разказва за съчетанието на класическа живопис и съвременните средства, както и детайли за това какво можем да очакваме от проекта.
Чуйте целия разговор с Иван Тодоров в звуковия файл.
Нов поглед към живота и делото на Васил Левски предлага утвърденият историк, публицист и изследовател проф. Пламен Павлов в луксозното издание с 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. В навечерието на 152-годишнината от гибелта му се появява книгата "Васил Левски:..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия български драматург, вдъхновена от трагичната любов на Лора Каравелова и Пейо Яворов, е дело на режисьорката Надя Панчева. "Нирвана" е драматургичен сблъсък, който се разгръща на границата между..
От днес до 25 май Националният музей "Пикасо" в Париж представя изложбата "Дегенеративно изкуство: Модерното изкуство на съд при нацистите". Това е първата експозиция във Франция, посветена на наричаното от нацисткия режим "изродено изкуство", опасно според него както за нацията, така и за цялата арийска раса. В центъра ѝ е и методичната атака на..
Нов музей, посветен на множеството археологически артефакти, открити в морето, ще бъде открит до 2026 година в Пирея, близо до Атина, съобщи гръцкият министър на културата Лина Мендони. Той ще бъде с площ от 26 000 m2, а проектът е финансиран от ЕС с повече от 93 милиона евро, съобщава Франс инфо. Този музей се смята за най-големия културен..
Носителят на "Оскар" Гари Олдман има дълга и продължителна кариера още от 80-те, но голямото му издигане се случва на сравнително късна възраст за един актьор. Това става най-вече след участията му в поредицата "Хари Потър" и трилогията за Батман "Черният рицар" на Кристофър Нолан, за които самият Олдман споделя, че са спасили личния му..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg