Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Иван Тодоров, който е вдъхновен от човека

Снимка: личен архив

Едва на двадесет и две години, Иван Тодоров, художник и студент в Национална художествена академия, има зад гърба си десетки изложби и изяви и въпреки младостта си е продал почти всички картини, които е нарисувал.

Творческият му път започва в град Плевен, а неговият дядо го насърчава още от ранна детска възраст да рисува. Заради умението на дядо му да сътворява човешка фигура с лекота и само с няколко движения на молива, човекът се превръща в най-голямото вдъхновение за Иван. Неговият дух, съзнанието му, присъствието му в света, но най-вече върху платната.

Иван Тодоров завършва Художественото училище в Плевен със специалност живопис. Там започва и стремежът му към натрупване на практически и академични знания в живописта. Записва се като студент в НХА, отново със специалност живопис, обучавайки се в 50-то ателие при проф. Десислава Минчева и проф. Ивайло Мирчев, за които разказва с голямо уважение и благодарност.

В разговора за предаването "Какво се случва" Иван споделя, че за млади творци като него има място в България. Развълнуван е от възможностите, които се предлагат, но разказва и за труда, постоянството и усилията, необходими за постигане на творчески успехи. Говори за своите собствени пречки, за това как ги преодолява, за все по-силно напиращата нужда от изкуство в света и за добрината у децата, на които преподава. 

Най-развълнуван е за предстоящият си проект дипломна работа и защита, с които приключва четиригодишната му бакалавърска степен в НХА. Разказва за съчетанието на класическа живопис и съвременните средства, както и детайли за това какво можем да очакваме от проекта. 

Чуйте целия разговор с Иван Тодоров в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23