Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Ружев: Действителността създава ужасите

Нова изложба на художника в галерия Doza

Съвременният художник Георги Ружев, който умело смесва различни медии по свой бунтарски и автентичен начин, отново провокира с изложба в галерия Doza.

Нейното заглавие е "DARK ROOTS-NEW OUTLETS. THE ALTERNATION OF COMICS". Открива се на 23 февруари и може да бъде разгледана до 14 март в столичната галерия.

Артистът споделя: "Действителността създава ужасите. Силите на разложението всяват разложение. Тъмните сили обичат големите интелекти. Злото е вкоренено в доброто, защото е най-малкото от ужасите, които могат да се срещнат."

В постоянно променящата се реакция към социалната травма и готиката, и комиксите се занимават с изключения Друг. Интелектуално маргинализирани, смятани за литературен боклук, между тях се заражда сложна връзка; връзка, която разглежда съвременната култура, нейните ценностни ориентири, пропагандата в средствата за масова информация, предлагайки стилово изобилие, разкрепостени перспективи и най-важното – автентичност.

Изложбата се явява един вид възхвала на комиксовото изкуство.

Милена Едвиг и Георги Ружев

Георги Ружев е едно от най-запомнящите се имена в съвременното изкуство у нас. Роден е през 1964 г., той смесва инсталация, пърформанс, авторска музика, анимация, включително 3D, 16-милиметрови филми, холограми, широкоформатни принтове и светлинен дизайн, за да преобрази различни възприятия и да им даде нов неподозиран живот и внушения.

Любопитно за Ружев е, че е участник в анархистките и пънк движения по време на обществените митинги и шествия през 90-те. Знаково е участието му в Третото Истанбулско биенале (1992) заедно с Любен Костов и Недко Солаков по предложение на Лъчезар Бояджиев и Яра Бубнова като асистент-куратор. Една от работите, които представя там, е негов портрет, където увива дългата си коса около лицето подобно на маска. Въпросният автопортрет онагледява манифеста на немските анархисти по въпросите на Източна Европа, 1991.

Повече за изложбата можете да научите от самия Георги Ружев и галеристката на Doza Милена Едвиг.

Снимки – галерия Doza и БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33