Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живите легенди

Рон Картър

Живите легенди – това е основната тема на поредния "Джаз плюс" в "Заедно след полунощ". Басистът Рон Картър е една от тях. С над 2200 албума, като само в последните няколко месеца, броят им е три. Представяме го с две различни формации на два различни континента. Първо, от последния му албум, издаден в януари 2023, слушаме заглавната композиция "It's About Time" на живо от нюйоркския клуб "Sweet Basil" в компанията на тромпетиста Арт Фармър, пианиста Седър Уолтън и барабаниста Бил Хигинс. Записът е от 1991, но досега е излизал само като лазерен диск и DVD. Следва Рон Картър какъвто видяхме, чухме и аплодирахме в последното пред-пандемично издание на любимия нормандски фестивал "Джаз под ябълковите дървета". В покрития пазар, превърнат в зала "Марсел Ели", Рон бе с последния си американски квартет, и освен две дълги медли-изпълнения подари стандартите "You and the night and the music" и "Мy funny Valentine". Тъй като тогавашната му версия на "Flamenco Sketches" на Майлз Дейвис би стигнала за половин предаване, предпочитам по-кратък вариант, от излезлия в края на 2022 "Finding The Right Notes" - саундтрак към документалния филм, който американската обществена телевизия PBS посвети на тази жива легенда. Изпълнението е със същия квартет като в Кутанс: Айрин "Рене" Рон - пиано, Джими Грийн - сакс и Пайтън Кросли - ударни.

Басист, но и вокалист, е шумно аплодираната Есперанса Спалдинг, в чиято компания слушаме пианиста Фред Хърш. Концертните изпълнения са от друг нюйоркси клуб – "Village Vanguard". Слушаме два американски стандарта: "But Not for Me" и "Little Suede Shoes", заедно с посветеното на бразилската легенда Ермето Паскуал "Лоро" на Егберто Жизмонти.

Финалът е с половинчасовата импровизация на уви, престаналият вече да концертира Кийт Джарет. Албумът е от 1980, в квартета са Ян Гарбарек - саксофони, Пале Даниелсен - бас и Ян Кристенсен - ударни. Самият Джарет също използва и перкусии. Концертното им изпълнение е от същото място, откъдето слушахме Фред Хърш - "Village Vanguard". За пуританите, които може и да се смутят от името на албума "Nude Ants" ще напомня, че по същия начин се произнася и предпоследното парче от него "New Dance". Нощта е млада!



Снимка: архив на фестивала "Джаз под ябълковите дървета" - Кутанс, 2019

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05