Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондът на фондовете ще разпредели 1,26 млрд. лв.

Нина Цанева, Лазар Петров и Мартин Гиков.
Снимка: БНР

Фондът на фондовете е структура за целево разпределение на публични средства чрез специализирана схеми за финансиране, която работи с посредници. Какви финансови инструменти ще използва държавната структура, която трябва да разпредели над 1.26 млрд. лв. за фондове и обезпечения по заеми за българския бизнес?

"Фондът на фондовете е структура, която изпълнява политики на българската държава, както и на ЕС, под формата на финансиране на по-слабите участници в икономиката на страната. Тези, които нямат достъп до конвенционалното банково финансиране."

Това заявява в интервю за БНР Мартин Гиков, изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите на Фонда на фондовете.

Инструментите, които предлага фондът, са дългови и дялови. Те са изключително подходящи за компании с по-рисков профил и изчерпат потенциал за банково кредитиране. С дълговите инструменти се покрива голяма част от риска, който банката поема, и по този начин кредитира по-смело тези компании. Дяловите инструменти предоставят възможност чрез нашите посредници – фонд мениджърите, да се инвестира директно в дял от компанията.

"На практика от едната страна стои някой, който може да предложи голям експоненциален потенциал за растеж, т.е. предприемачи с идеи, които биха могли да доведат на много голямо нарастване на приходите, както и експанзия отвъд границите на България, и за целта е необходимо финансиране, за което на другата страна е нужно да има достатъчно рисков апетит, т.е. предоставящата финансиране страна трябва да е в позиция да поеме високия риск в замяна на високия потенциал“, казва Лазар Петров, директор управление "Финансови инструменти и оперативни програми“ във Фондът на фондовете.

Много пъстра е палитрата от компании, които са потенциални крайни получатели, като стартъпи, микрокомпании, които имат нужда от стартиращи бизнеси, както и социални предприемачи, които искат да получат някаква допълнителна ликвидна инжекция или просто да стартират бизнеса си. Те могат да ползват неразпределения финансово ресурс на Фонда от първия програмен период от 2014 до 2020 г. до края на тази календарна година, както и от втория програмен период от 2021 до 2027 година.

На разположение на компаниите са 150 млн. лева, които са дялови инструменти и те покриват целия жизнен цикъл на компанията.

Още 65 млн. са на разположение за млаките и средните предприятия, които могат да получат под формата на кредити с доста дълъг гратисен период и преференциална лихва и 7-годишен срок за погасяване по програмата “Възстановяване“. 

До момента Фондът на фондовете е финансирал близо 2700 проекта. Зад това стоят дялови инвестиции в над 200 иновативни стартъпа, близо 700 микрокредита за малък бизнес и социални предприятия, почти 500 хил. лв. кредитно финансиране за регионални и общински проекти, 540 млн. лева за 1300 малки и средни предприятия за преодоляване на последствията от COVID-19 пандемията.

В новият програмен период Фондът на фондовете ще разпредели близо 1,26 млрд. лв. Ресурсът ще бъде използван активно в подкрепа на предприемаческата екосистема и малките и средни предприятия в страната.

Основните приоритети на Програма за конкурентоспособност и иновации в предприятията са „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. С ресурса по програмата ще бъде подпомогнато постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика посредством разнообразно портфолио от финансови продукти, насочени към сферата на иновациите; цифровизацията и принос към въвеждане на етапите на Индустрия 4.0; повишаване на конкурентоспособността на предприятията; подкрепа за модернизиране на семейните предприятия, както и такива в областта на творческите индустрии; стимулиране на мерки за енергийна ефективност и изграждане на капацитет за енергия от възобновяеми източници в съответствие с целите на кръговата икономика.

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тайни разкриваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме.  Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..

публикувано на 15.01.25 в 10:10

Продължава събирането на данни по проекта "Сила и Подкрепа за Майката”

От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..

публикувано на 15.01.25 в 09:59

Пулсът на българското общество в световен контекст

За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..

публикувано на 15.01.25 в 09:17
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45