Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната в Украйна и нейните ефекти върху Румъния

Жена оглежда разрушения си дом в околностите на Одеса, юни 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Румъния посреща годишнината от началото на руската инвазия в Украйна с тревога и загриженост за случващото се на изток от нейните граници, но и с неочаквани вътрешни противоречия по различни въпроси.

„Букурещ е стълб на НАТО в региона и координира интензивно със своите западни съюзници, а и с прозападите страни в Черно море, като република Молдова, Украйна и Грузия, действията си, така че регионът да отговори на предизвикателствата по сигурността, отправени от Русия“, това каза в ефира на журналистът Владимир Митев „Нашият ден“ и допълни:

„При управлението на президента и етнически германец – Клаус Йоханис в румънската външна политика настъпи по-значимо преориентиране към взаимодействие с европейските държави, скрепено с голямо чуждестранни инвестиции от Западна Европа.

В румънското общество в последно време набират сила политически тенденции, които гледат с недоверие на либералния Запад, виждат Румъния като колония на западния капитал и изискват румънските политици да следват външна политика, която е по-голямо съзвучие с румънските национални интереси.

Докато либералните градски елити в Румъния искат страната да е солидарна със западните столици и елити на базата на споделените ценности, суверенистите търсят солидарност с народите от периферията на Запада и така възникват разделения в румънското общество.

Това се вижда и в отношението на Румъния към Украйна в последната година. Сложността в отношението към Украйна идва от суверенистката тенденция в нейната политика. Румъния от години има спорове с Украйна по отношение на румънското малцинство на нейна територия, което е възприемано в Букурещ, като лишено от достатъчно права“, посочва още той.

Чуйте пълни разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Стоянова и Георги Събев в градините си

За градинарството и храната с любов

Ива Стоянова и Георги Събев имат зеленчукови градини и парници в ямболското село Ханово, откъдето е родът на Георги. И двамата са с професии, свързани с растенията и храната – Ива е ландшафтен архитект, а Георги е готвач, с дълъг стаж в ресторанти в Скандинавия, включително и като главен готвач, включително в ресторанти в дивата природа, където всичко..

публикувано на 19.09.24 в 16:25

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43