Във фокуса на предаването "Музика хисторика" попада вокалният ансамбъл Profeti della Quinta, който се специализира в музиката на XVI и началото на XVII век, с ръководител Елам Ротем. Макар и ядрото на "Пророците на квинтата" да се състои от контратенори, тенори и бас, към тях често се присъединяват други певци, както и инструменталисти, за да постигнат музикални резултати, които оставят публиката без дъх.
За състава критикът Ян-Герт Волф пише, че "звукът е с такава вълнуваща красота, че човек забравя времето и пространството... подчертаните динамики и перфектната дикция характеризират начина, по който ансамбъл Profeti della Quinta вдъхва нов живот на ранната музика". Основан в Израел, съставът в момента е базиран в Базел, където изпълнителите са учили в Скола Канторум. През 2011 г. "Пророците на квинтата" печелят престижния конкурс на Фестивала за ранна музика в Йорк, което дава силен тласък на международната им кариера. От основаването си до сега ансамбълът има издадени 10 компактдиска за звукозаписни компании като Pan Classics, LINN и Glossa.
Ансамбълът е основан от клавесиниста, композитор, певец и музиколог Елам Ротем, който още в гимназиалните си години сформира вокален квинтет заедно със съучениците си, като в последствие той ще се превърне в международно признатия състав Profeti della Quinta. Ротем завършва клавесин в Академията за музика и танц в Йерусалим и магистърски степени по басо континуо и импровизация и композиция в Скола Канторум Базилиенсис. През 2016 г. защитава и докторската си дисертация върху музиката на Емилио де Кавалиери. Като композитор Елам Ротем създава и музика в стил от началото на XVII век, а "Пророците на квинтата" посвещават два от албумите си на неговите произведения. Ротем също така развива и изключително ценна дейност по популяризирането на ранната музика чрез уебсайта си Early Music Sources, който представлява база данни за музикални източници, както и чрез YouTube канал със същото име, където публикува видеа, разкриващи различни аспекти на ранната музика по забавен, но в същото време научно обоснован начин. Много често видеата на Ротем съдържат дълъг списък с бележки с допълнителна информация и цитати, а финалният продукт обикновено се проверява и от други музиколози, специализиращи в конкретната тематика.
Този вторник (28 февруариот 23 часа) в предаването "Музика хисторика" ви представяме вокалния ансамбъл Profeti della Quinta чрез записи на произведения от Луцаско Луцаски, Саломоне Роси, Филип Вердело, Александър Утендал, Елам Ротем и анонимни композитори.
Снимки: Mel et Lac/quintaprofeti.com
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg