Как протича резитбата в градините на Розовата долина? Какви са новите изкупни цени на маслодайната роза и бъдещето на розовото масло?
“Днес ще приключим с резитбата. Това е изключително важен процес, изрязва се всичко сухо и болно, за да могат да се пускат нови филизи и да се подмладява самото растение, за да има добри доходи. Ако две години се пропусне този процес, самото растение започва да изсъхва“, казва в ефира на “Нашият ден“ Велина Иванова, розопроизводител от село Московец, Карловско.
Поради неблагоприятните финансови условия, много от масивите около мен не са рязани две години и в момента вече са полусухи. Това за съжаление са едни загубени масиви.
Тя споделя пред БНР, че изминалите четири години са били много трудни за бранша – изкупните цени са били много ниски, а килограмът е бил продаван под самата му себестойност. Имало е и липса на берачи.
Иванова разказва още, че в този период са компенсирали загубите с други доходи от други дейности. И сподели, че има индикации, че тази година изкупните цени е възможно да бъдат по-високи:
“На много ранен етап започнаха да ми звънят различни изкупвачи. Това е индикация, че ще има интерес тази година към розовия цвят. Дочуваме, че цените ще се вдигнат доста. Това е много добра новина.“
Относно дискусиите, свързани с етикетирането на продуктите с българско розово масло като токсични…
“Никак не е благоприятно да тръгват такъв тип съмнения или пък българското розово масло да бъде определено като химически продукт, а не натурален. Има разделение на биологично и конвенционално отглеждани рози. Ние отглеждаме конвенционално розата. Много от масивите, които са биологични, се справят много трудно. Има страшно много болести, които биологичните препарати не могат да унищожат. В същото време добивът е много по-малък. Замислих се дали да не бъдем биологично земеделие, все пак останахме на конвенционално, но мога да ви уверя, че спазваме пълния списък с препарати, които са разрешени“, посочва още тя.
Според нея е добре в бъдеще да се помисли за сериозна и ефективна организация на розопроизводителите в страната.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..
Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..
Да имаш деца – това е подарък от Бог и е прекрасна възможност да израстваш и в личен план. Няма друго нещо, което да може да помогне повече на един мъж и една жена да се изграждат повече, отколкото да имат деца, твърдят Йорданка и Ники Цветанови, създатели на бранда "Мама знае". Всяко дете има дарби, таланти и мисия, а вашата задача, като..
В рамките на рубриката "Зелените новатори на България" ви представяме Джейн Димитрова – един от съоснователите на FoodObox, първото българско мобилно приложение, което дава възможност на хората да намират висококачествена храна на достъпна цена. Идеята зад FoodObox е да свързва ресторанти, сладкарници, заведения за бързо хранене и пекарни, които..
На 3 февруари в пространството за съвременно изкуство и изследвания Swimming Pool от 18:30 ч. ще се състои публична лекция на тема "Фабриката днес: Пресечни точки между глобалната индустрия и локалния контекст в Индустриален парк Куклен". Гост в "Нашият ден" е Ина Вълканова , архитект и урбанист, създател на платформата "Градоскоп", насочена..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg