Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Богдан Руйчев:

За двете медицини – конвенционалната и традиционната

Книга за острата и хроничната болка – като две различни биологични явления

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay

Защо и днес съществуват две толкова различни медицини: конвенционалната, западна и традиционната, източна? Възможно ли е в едно човешко същество да работят две различни физиологии? На тези въпроси търси отговор д-р Богдан Руйчев в новата си книга "За произхода на света, живота и медицините на Изтока и Запада“ или гравитационна теория на медицината. Авторът споделя, че 20 години е подготвял този труд , който е писан в продължение на 15 години. 

"Книгата разказва за три физиологични проблема. Първият е замитан от съвременната медицина и проблемът е, че има две медицини, на две скорости“, посочва той.

Според него е невъзможно е да се разделят телесните от психичните прояви. Когато се говори да психични прояви, за емоционални дисхармонии, които лесно могат да объркват цялостната клинична картина, защото под всяка емоция седят нервни медиатори. Именно тази комбинация въздейства на вътрешните органи.

Втората част на книгата отговаря на въпроса как може в този модерен свят да има един човек, а две физиологични схеми.

"Съществува една конвенционална западна, тази, към която сме ние и която познаваме всички и в която завърших успешно анестезиологичния си професионален път, в същото време съществува и една традиционна източна, която има много по-холистичен подход и която е много по-близко до процесите на живота, до самите физиологични явления“, казва  д-р Руйчев. 

Той твърди, че  се търси "общо научно кратно“ между двете физиологични системи и къде те биха се срещнали, то нашата конвенционалната медицина е химия, а източната медицина е физика.

Заради болки в кръста д-р Руйчев, започва да търси обяснение на алтернативното лечение. С изненада той открива, че единствената сила, способна да управлява всичко това, е гравитацията. Така се ражда гравитационната му теория за появата и поддържането на живота. Неслучайно това е първият опит различните клонове на медицината да се обединят в единна наука, а не просто в система.

Гравитацията е стимул за физиологичните прояви у зрелия индивид до самата му смърт, което обяснява принципа на лечебно и профилактично въздействие в учения като тай чи, чи гун, йога, индийските чакри, пентакоординацията и други физически познания, които се разглеждат.

В книгата си д-р Руйчев проследява комплексното наблюдение при холистично лечение на хроничната болка. Той дефинира острата и хронична болка като две различни биологични явления, изискващи два съвсем различни лекарствени и методични подхода за лечението им.

Чуйте целия разговор с д-р Богдан Руйчев в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56