На какво се дължат високите цени на хранителните продукти в България? Някои храни, които са традиционни за страната ни, поскъпнаха в пъти.
"Това е букет от причини, като в България специално най-голямата китка в този букет е на политиката. В България тя не помага да се преодолее инфлацията и повечето мерки, които се предлагат, са проинфлационни."
Това казва в интервю за БНР Александър Йоцев, председател на Съюза на търговците на храни.
Той допълва, че България е в една уникална ситуация и ние се намираме в състояние преди, по време и след война едновременно.
"Аз обвинявам нашите полици, че за всичките тези години те работеха от влизането на България в ЕС от 2007 досега“, посочва Йоцев.
През 2016 г. Съюзът на търговците на храни направи едно проучване по поръчка на Българската стопанска камера за състоянието на българското земеделие за след приемането на страната ни в ЕС. Делът на селското стопанство спрямо БВП беше 2 млрд. лв. и беше почти равен на помощите, които България получаваше от ЕС, казва Йоцев.
"Ние не използвахме този ресурс, за да може нашето земеделие да има ръст в предлагането“, твърди той.
Има институционална намеса от органите на ЕС в политиката на всички държави и тази намеса е всичко друго, но не и пазарна. Тя не почива на пазарните принципи. Самият факт на т.нар. "подпомагане" на различни сектори на икономиката веднага лишава от сферата на нормалните пазарни отношения. Субсидията не е пропазарна мярка.
Високите цени
"Самите производители на мляко казват, че производството и себестойността им е "Х“ пари. Когато имате цена на първичен производител и до крайното ниво тази разлика е в пъти свръхпечалба, печалбата трябва да бъде изследвана, как се е стигнало до нея, а не толкова рентабилността.
Бих препоръчал повече смелост, повече компетентност", казва още Йоцев.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg