На какво се дължат високите цени на хранителните продукти в България? Някои храни, които са традиционни за страната ни, поскъпнаха в пъти.
"Това е букет от причини, като в България специално най-голямата китка в този букет е на политиката. В България тя не помага да се преодолее инфлацията и повечето мерки, които се предлагат, са проинфлационни."
Това казва в интервю за БНР Александър Йоцев, председател на Съюза на търговците на храни.
Той допълва, че България е в една уникална ситуация и ние се намираме в състояние преди, по време и след война едновременно.
"Аз обвинявам нашите полици, че за всичките тези години те работеха от влизането на България в ЕС от 2007 досега“, посочва Йоцев.
През 2016 г. Съюзът на търговците на храни направи едно проучване по поръчка на Българската стопанска камера за състоянието на българското земеделие за след приемането на страната ни в ЕС. Делът на селското стопанство спрямо БВП беше 2 млрд. лв. и беше почти равен на помощите, които България получаваше от ЕС, казва Йоцев.
"Ние не използвахме този ресурс, за да може нашето земеделие да има ръст в предлагането“, твърди той.
Има институционална намеса от органите на ЕС в политиката на всички държави и тази намеса е всичко друго, но не и пазарна. Тя не почива на пазарните принципи. Самият факт на т.нар. "подпомагане" на различни сектори на икономиката веднага лишава от сферата на нормалните пазарни отношения. Субсидията не е пропазарна мярка.
Високите цени
"Самите производители на мляко казват, че производството и себестойността им е "Х“ пари. Когато имате цена на първичен производител и до крайното ниво тази разлика е в пъти свръхпечалба, печалбата трябва да бъде изследвана, как се е стигнало до нея, а не толкова рентабилността.
Бих препоръчал повече смелост, повече компетентност", казва още Йоцев.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg