Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметни записи на изявени български изпълнители и състави

В деня на 145-ата годишнина от Освобождението на България предаването "Музикалните вечери на програма "Христо Ботев" от 19.30 часа отбелязва националния празник на страната ни, предлагайки на слушателите изискано и вълнуващо преживяване с паметни записи на някои от най-изявените български изпълнители и състави. В тяхна интерпретация звучат образци от Виенската класика, европейския романтизъм и, разбира се, обичани и популярни произведения из творчеството на българските класици.

Началото се поставя с Българска рапсодия "Вардар" от Панчо Владигеров в авторската транскрипция за цигулка и оркестър от 1951 г. Интерпретацията е на Георги Бадев и Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Александър Владигеров. Изпълнението е предшествано от кратък и също така паметен запис, съхранил гласа на Панчо Владигеров, който споделя със слушателите свои мисли за музиката и същината на композиторското творчество.

Като знак за приемственост между поколенията в отношението учител-ученик следва финалът на Втория цигулков концерт от възпитаника по композиция на Владигеров – Димитър Сагаев. Той прозвучава в изпълнението на Дина Шнайдерман заедно с Дрезденската филхармония и диригента Курт Мазур в запис от гостуването на бележития немски оркестър на МФ "Мартенски музикални дни" Русе през 1969 г.

Цигулковото дуо Дина Шнайдерман – Емил Камиларов оставя ярка следа в българския музикален и културен живот от втората половина на XX век с многобройните си концертни изяви у нас и в чужбина и с основаните от тях Български камерен оркестър и Колегиум музикум "Банкя", като двамата често са концертмайстори на тези състави. В тяхно изпълнение заедно с Български камерен оркестър звучи "Groser reigen" из "Седем симфонични български танца" във версия за две цигулки и струнен оркестър от Панчо Владигеров под палката на самия автор.

Българското камерно изпълнителско изкуство е представено в предаването от още два именити наши състава. В изпълнение на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" слушателите ще имат удоволствието да чуят майсторската интерпретация на най-прочутата серенада на Волфганг Амадеус Моцарт "Малка нощна музика" в запис от 1974 г. с диригент Васил Казанджиев. А линията на Виенската класика в предаването продължава с финала на Струнен квартет № 11 във фа минор от Лудвиг ван Бетовен в изпълнение на знаменития квартет "Аврамов" в състав: Владимир Аврамов и Стоян Сертев – цигулки, Стефан Магнев – виола и Константин Кугийски – виолончело.

Европейският музикален романтизъм присъства с единствения цигулков концерт на немския композитор Йоханес Брамс, който звучи в блестящата интерпретация на големия наш цигулар Минчо Минчев заедно със Симфоничния оркестър на БНР под палката на Васил Стефанов – един от най-изтъкнатите български диригенти, отдал 37 години от творческите си сили начело на оркестъра до смъртта си през 1991 г. Затова и финалът на празничното ни издание е с музика, прозвучала под неговото диригентство заедно с националните ни радиосимфоници. Това е гротескната симфонична сюита "Бай Ганьо" от Веселин Стоянов, отличена с наградата на Българската академия на науките през 1942 г., когато е и първото изпълнение на творбата.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарният мюзикъл "Чикаго" дебютира пред българска публика

Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в две поредни вечери – на 21 и на 22 май.  Хитовата творба е създадена по мотиви от пиесата "Чикаго" на Морис Далас Уаткинс, музиката на Джон Кандър, а либретото е дело на знаменития тандем Фред..

публикувано на 19.05.25 в 11:34

Дирижира Ото Клемперер

На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..

публикувано на 17.05.25 в 08:15

"Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор" – концерт на хор "Нуша"

Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..

публикувано на 15.05.25 в 15:46

Пиер Омер и неговият вуду-суинг-рокендрол

След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...

обновено на 15.05.25 в 09:47

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 май 2025 г.

16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..

публикувано на 15.05.25 в 09:05