Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усещането за еврейска улица в България

В топографията на всеки един по-голям български град съществува еврейска махала или улица. В Дупница, например, към ХХ век евреите са живели по бреговете на река Джерман и махалата се нарича "Яхуди махала". В Ямбол еврейската махала се нарича "Малката Палестина", а в Шумен още преди Освобождението тя е кръстена "Ел корте джо гранде" и евреите са поискали отделянето ѝ със стена. А в Кюстендил към 1890 година общината разширява улица "Еврейска" до Синагогата.

На мястото на старата софийска еврейска махала към Освобождението – "Агада", в Музея на София на 9 март се открива изложбата "Еврейската улица – реконструкция". Тя показва едно от най-ранните свидетелства за еврейско присъствие по българските земи – мраморно блокче от античния град Улпия Ескус, което се отнася към II век. Но тя се концентрира най-вече около годините от Освобождението насам и показва ясно формирането на еврейските общини във всеки един български град, казва Ваня Гезенко от Агенция "Архиви". 

Целта е да се пресъздаде усещането за еврейска улица, такава, каквато е била към 1879-1880 година, като показва и предмети от религията и бита на евреите, съхранени в българските музеи, архиви и библиотеки. 

Изложбата навлиза в еврейската улица с помощта на новите технологии. Редуцираните повече от 400 събрани снимки са разделени на няколко основни теми, като появата на евреите по българските земи и еврейските общности, синагогата – духовен център на общността, традиции, празници и занаяти в еврейските семейства, еврейската улица с различен облик в българския град.

 Чуйте повече за изложбата в звуковия файл.

Снимки –  Агенция "Архиви"


По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гари Олдман

Изкуството в мен: Дракула, Бетовен, Чърчил или просто Гари Олдман

Носителят на "Оскар" Гари Олдман има дълга и продължителна кариера още от 80-те, но голямото му издигане се случва на сравнително късна възраст за един актьор.  Това става най-вече след участията му в поредицата "Хари Потър" и трилогията за Батман "Черният рицар" на Кристофър Нолан, за които самият Олдман споделя, че са спасили личния му..

публикувано на 18.02.25 в 13:15

Берлинале за 75-и път

На 13 октомври се откри 75-ият Берлински международен кинофестивал с филма "Светлината" на Том Тиквер. Тричасовата драма разказва историята на сирийка, която става домашна помощница в германско семейство. За разлика от други фестивали, които са насочени към киноиндустрията – продуценти и разпространите, Берлинале е за публиката, за..

публикувано на 18.02.25 в 13:05

"Изкуството да си непослушна" – силата на жените в изкуството

На 6 март в София се открива ретроспективна изложба с най-значимите творби на анонимния артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls). Изложбата носи заглавието "Изкуството да си непослушна" и до осми юни ще може за бъде видяна в Националната галерия "Квадрат 500". В рамките на събитието, на 7 март, две от основателките на групата, известни..

публикувано на 18.02.25 в 12:15

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков

Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..

публикувано на 18.02.25 в 09:05

Къде отиват сънищата наяве

Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..

публикувано на 18.02.25 в 08:50