През 1935 г. в Нюрнберг са гласувани закони, наречени Нюрнбергските расови закони. Единият е Закона за гражданството в Райха, според който – "гражданин на Германия е само този, който има германска или родствена кръв (скандинавските народи) и само той притежава човешки и политически права". Вторият е Закона за защита на германската кръв и германската чест. Според него пък – "Браковете, както и извънбрачните връзки между евреи и германски граждани или индивиди със сродна кръв, се забраняват!". Това отприщва поредната вълна на гонения и изтребления срещу еврейския народ. Скоро след това в България правителството на Богдан Филов внася, а Народното събрание приема Закон за защита на нацията, който е предназначен за решаване на т.нар. еврейски въпрос. Какво се случва след това у нас и по света и защо трябва да го помним и да не забравяме дадените жертви – чуйте разговора с д-р Максим Бенвенисти, директор на Института за съхранение на паметта за Холокоста към ОЕБ "Шалом".
Не всички от преките виновниците за Холокоста са понесли отговорността за престъпните си действия. Но се правят опити за пренаписване на историята. "Опитите да се възхвалява онова време на нацизма ... трябва да подлежат на най-сериозна санкция" казва д-р Бенвенисти.
Хората, преживели Холокоста в лагерите на смъртта стават все по-малко и по-малко. Но спомените им за преживения ужас , благодарение на технологиите, остават. Така се случи и с Жужана Сергеенко – унгарска еврейка, чиито разказ пазим в архива на предаването. Чуйте го:
Преди 10 години пред БНР д-р Бенвенисти каза "...нациите не са научили урока си от преди 70 години. Идват поколения, за които момчетата с пречупени кръстове стават привлекателни, изваждайки от нацизма определени идеи. Нацизмът се възражда, даже и в България.". А днес – 10 години по-късно, добавя – "Не се отричам от нито една дума!" Чуйте как продължава и как коментира запазените в архива спомени на Жужана Сергеенко.
Когато в "Познати и непознати" говорим за Холокоста, често започваме и завършваме с думите "Никога вече!" Но според д-р Бенвенисти "Това не е достатъчно. Не е достатъчно и да кажем "Ние помним! Необходимо е и да действаме! Силата на човека е в действието!"
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg