Годишнината от спасяването на българските евреи предизвика бурни страсти сред историците и хората. Спомени от първо лице съдържа специалният репортаж на Феня и Искра Декало за БНР от Израел.
Преди 80 години на 10 март 1943 г. след силен обществен отпор властите спират депортацията на евреите от старите предели на България. Две подписки, в които се четат имена на професори и на общественици, подкрепят противоположни становища по повод случилото се на 10 март 1943 г. в София. Едните изтъкват, че спасението не е пълно ,щом се е допуснало 11 343 евреи от Македония и Тракия да бъдат депортирани в лагера на смъртта Треблинка, от където само 12 са се завърнали. Другите изтъкват, че освен спасените 50 хиляди евреи от старите територии, негласно, истински герои са били служители на външно министерство, които са издавали транзитни визи и или разрешения за лечение по българското черноморие на евреи от западна Европа.
Независимо от медийните спорове, в сърцата на почти всички евреи от Израел, родени в България, е останала благодарност за това, че са останали живи и любов към родината и нейния народ.
Какво си спомнят за живота от онова време в "Тerra Култура“, споделят адвокат Моше Алони, един от инициаторите за кандидатурата на Българската православна църква за Нобелова награда за мир за спасяването на българските евреи, както и Леон Ели, един от влиятелните критик на сценично изкуство в Израел.
"Бил съм съвсем малък, както знаете, детските спомени за избирателни. Но добре помня съседите ни българи, живеехме на улица "Искър“ до момента, в които баща ми трябваше да преустанови работа, а той имаше рекламна агенция. Някак тихомълком съседите започнаха едни след друг по техен неписан график да носят храна. Самите, меко казано, не тънеха в разкош, но повечето имаха роднини на село и все се намираше, какво да ядат. Споделяха го с нас“, споделя адвокат Моше Алони.
И допълва, че изселването отвежда семейството му във Видин, защото това е била възможно най-лесната точка за планираната бъдеща депортация. Все още помни вкусът на чашата студена вода.
Леон Ели пази още спомена как членовете на профашистката младежка организация "Бранник“ са чупили витрините на еврейските магазини по софийските улици. След изселването семейството, първо, е разпределено в Казанлък, а по-късно се установява в село Тлачен. Малкият Леон се научава да дои крави и така става приятел със селските деца, а баща му е лекар на селото.
"И понеже баща ми беше офицер от Българската армия, той вместо с шестолъчка ходеше с едно жълто копче“, казва Леон Ели.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg