Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Доц. Тодор Чобанов: Преди 80 години България поднася морален урок на Европа

80-ата годишнина от спасяването на българските евреи предизвика бурни страсти сред историците и хората. За покаянието и спасението. За тези, които не оцеляха, и за другите, които оживяха и помнят, както и за ролята на Екзарх Стефан I в политическите борби за отмяната на депортацията в "Теrra Култура“ коментира доц. д-р Тодор Чобанов, историк, археолог и университетски преподавател.

"Преди 80 лета България е въвлечена в един много страшен водовъртеж. Неслучайно Втората световна война и Холокоста, като част от нея са определяни от световната историческа наука като най-мрачния епизод от човешката история. Това е така, защото по броя загинали хора и по щетите, нанесени на цивилизацията, няма друго такова събитие, дори касапницата на Първата световна война бледнее пред това, което се случва във Втората световна война“, казва доц. Чобанов.

Холокостът представлява единствен по рода си случай, в който голяма индустриална държава, определяна от историята като една от Великите сили, се заема да изтреби един цял народ.

Доц. Чобанов допълва, че България е по-особен случай. Въпреки квалификацията, която получаваме от някои колеги да сме "своенравен съюзник на Третия райх“. Така се нарича един много интересен сборник с документи "България все пак танцува с дявола“. Не бива да се забравя, че ние сме съюзник на нацистка Германия.

"Българският народ, неговите водачи, общественици, огромната прогресивна част от населението застават зад българските евреи и те са спасени", посочва историкът.

Но същевременно в България съществуват, макар и малобройно течение на организации, които имат нацистки характер, които са откровени и неприкрити, явни почитатели на Хитлер и нацизма. И за наш срам е създадена организация, наречена "Комисарство по еврейските въпроси“, която да прилага репресивни към еврейството в България мерки."

Според доц. д-р Тодор Чобанов депортация на 20 000 човешки същества, 8000-9000 от които са български граждани от т.нар. "стари предели на Царството" от градове като Пловдив, Кюстендил, са хора, които несъмнено, ако не бяха решителните действия на българските общественици и Българската православна църква, също щяха да последват съдбата на евреите от Беломорска Тракия и Македония.

От гледна точка на днешните българи, трябва да се каже, че техните дядовци са дали един урок по моралност на цяла Европа.

"Съветският съюз прибира значителна част от архивите, които касаят войната и непосредствени събития преди нея. И до днес сме на тъмно по ключови въпроси и имаме ограничен прозорец към едни или други действия на българската власт тогава“, посочва доц. Чобанов.

Митрополит Стефан, Димитър Пешев и митрополит Кирил

Българската православна църква си позволява да наставлява светската власт.

Владиците и църквата оказват пряко влияние върху Двореца и правителството. Това е актът на спасението и специално Екзарх Стефан I трябва да бъде почитан и уважаван, защото действията му са безпрецедентни за цяла Европа.

Екзарх Стефан I и Димитър Пешев пречупват, това, което се случва като тенденция и успяват да спрат "танца с дявола“, и благодарение на тяхната огромна активност правителството се разколебава и спира депортациите. И в крайна сметка възтържествува доброто – поне за българските евреи.

Целия разговор с доц. д-р Тодор Чобанов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39