Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Исторически музей-Батак – за историческото наследство и новите проекти

10
Теодора Пейчинова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Теодора Пейчинова, директор на Историческия музей в гр. Батак – представи обектите, които са част от музейната структура, и разказа за музейните реликви, свързани с освобождението на България от османско владичество. "Музеят в Батак, откакто е създаден до днес, почива три дни в годината: на първи януари, на ден Великден и на 24 януари. През всички останали дни е отворен за посетители и е желано място от всеки българин, който е дошъл в Батак. Историческият музей е създаден през далечната 1956 година. В годините се разраства и днес музейният комплекс има три обекта – сградата на Исторически музей - Батак, етнографска експозиция Балинова къща и Шарова къща, която използваме за библиотека и за галерия."

Една от важните музейни задачи, според Теодора Пейчинова, е реализирането на общи проекти с другите български музеи. „Партнираме си много с музеите, обменяме изложби, което е един начин музеят да се представи пред по-широка публика. За тази цел правим много мобилни изложби, които лесно гостуват, с доста систематизирана информация. Представят не само колекции, но и събития, важни за един музей.“

Тя сподели също, че е важно да се развива комуникацията и сътрудничеството и с частните музеи. Както и че е необходимо да се обърне повече внимание на публиката и възможностите за нейното приобщаване към музеите. "Изискванията за частните музеи трябва да са същите, каквито са изискванията за съществуващите държавни музеи. Защото ние стриктно се придържаме към Закона за културното наследство и Закона за закрила и развитие на културата. В последните години се откриват частните музеи, и се отварят различни атракциони, на разни места. Би трябвало хората да се замислят "какво искам да видя и какво искам да науча?!" …Аз днес искам да отида на атракцион и да се забавлявам или искам да отида в музей, където подаряват познание. И когато човек сам си изясни какво иска да гледа, тогава всеки сам ще избере къде иска да отиде."

В разговора стана дума и за ролята на музея за опазване и популяризиране на българските традиции и празници, като Тодоровден, както и за новите проекти на Исторически музей в гр. Батак.


Снимки: Божидар Любенов, Исторически музей - Батак


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10