Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато Паоло Дженовезе беше в София

| обновено на 13.03.23 в 17:56

Срещата с творец, който умее да събужда умовете и сърцата, винаги е вълнуваща. Затова едва ли някой е изненадан от факта, че гостуването в България на едно от големите имена в съвременното италианско кино, а именно – Паоло Дженовезе, доведе до усещане за сбъдната Италия и пътуване из дълбините на човешкото.

Сценарист и режисьор на собствените си книги, Паоло Дженовезе говори за онова, което всеки мисли, но често не смее да изрече. Всеки чувства, но не смее да му се отдаде. Създателят на филма феномен "Перфектни непознати", който има над 15 римейка, на превземащия ума "Мястото" и на забавната, но много емоционална история "За всичко е виновен Фройд", сега докосва душите със своите "Супергерои" и "Първият ден от моя живот". Именно тях представи пред българската публика.

В тази среща Дженовезе разказа за начина, по който създава героите си, и за идеите, които развива чрез тях.

Всеки, който се е впускал в киното на италианския майстор, знае, че той навлиза дълбоко в човешката природа. И така ни припомня, че човек има три живота – публичен, личен и таен, че ако не избира времето, в което живее, то поне може да избере начина, по който да го изживее, че супергероите всъщност са тези, които не се страхуват да обичат и да изпитват носталгия по щастието си, че точно за 7 секунди можеш да промениш кардинално пътя си и да вземеш най-важното решение в живота си. 

Вдига и завесата на теми табу в обществото, като идеята за силата и слабостта в самоубийството. Филмите му са толкова добри и вълнуващи, че те карат да ги гледаш отново и отново и всеки път да откриваш нещо ново за света, човека, любовта и самия себе си.

"Когато започна да пиша, а след това и направя филм, аз винаги тръгвам от една идея", казва Паоло Дженовезе. Идеята, от която е обсебен и която прокарва в повечето от филмите си, е тази за отминаващото време. Времето, което е враг номер 1 в една връзка. Времето, което оставя след себе си неща, които няма да се случат повече.

Точно за това можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Синелибри
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10