Бароковият композитор и цигулар Йохан Георг Пизендел (1687-1755) е един от най-ярките изпълнители на времето си, който освен това се прочува и с уменията си да ръководи оркестър.
Роден е в Кадолцбург край Нюрнберг, където баща му работи като кантор. Като дете Пизендел пее в дворцовата капела в Ансбах, а впоследствие започва да свири и на цигулка, като негов учител е Джузепе Торели. През 1709 г. заминава за Лайпциг, за да посещава университета в града. През същата година се включва в студентското общество Collegium Musicum. Подобни музикални колективи се създават в множество германски градове по времето на Реформацията и се състоят предимно от аматьори, които изпълняват както вокални, така и инструментални произведения за забавление, но доста често към тях се присъединяват и професионални изпълнители. Колективът в Лайпциг е може би най-известното такова общество, защото негов ръководител по-късно става и Йохан Себастиан Бах.
През 1712 г. Пизендел започва работа като цигулар в придворния оркестър в Дрезден, а през 1728 г. е назначен и за концертмайстор на състава, като съществуват разкази, че преди да започне работа над ново произведение с ансамбъла, е нанасял подробни бележки за щрихите и фразирането на всяка една отделна партия. През първите години на службата си в Дрезден композиторът има възможността често да пътува като част от антуража на принца. Сред посещенията във Франция, Берлин и Виена визитата в Италия се отличава като особено плодотворна за Пизендел, защото получава шанса да учи при Вивалди. Между двамата музиканти се оформя близко приятелство, като в концертите на германеца особено ясно се усеща италианският идиом, който той усвоява по време на посещението си.
В предаването "Музика хисторика" този вторник (14 март от 23 часа) ви представяме живота и творчеството на Йохан Георг Пизендел с изпълнения на Фрайбургския бароков оркестър, състава "Саксонски виртуози", ансамбъла Il pomo d’Oro и цигуларите Роланд Щраумер, Дмитрий Синковски и Антон Щек.
Либрето: Парашкев Хаджиев По драматичната пиеса на: Рачо Стоянов Световна премиера: 9 октомври 1966 г., Софийска опера Действащи лица и изпълнители: • Тихол, майстор резбар (тенор) • Найден, негов син, резбар (бас) • Милкана, жена на Найден (сопран) • Живко, майстор резбар (тенор) • Добри (баритон) • Кольо (тенор) • Генчо..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта си на българска земя по Гергьовден 2024 г. независимото (в пълния смисъл на думата) електро-индъстриъл-авнагард-рок дуо Putan Club повтаря Софияна светлата дата 24 май в тъмните подземия на..
"Единение" е авторски албум на Константин Кучев, братя Якъбови и сестри Апостолови, Ян Добрева, Васил Спасов - Sariel Orenda, Петър Йорданов - Бъни, Мартин Саийд Бейран, Силсила Махбуб, Халед Мераджудин, Нона Митева, Александър Лазаров, Мари Андонова, Асен Хайдутов, Анна Каралашева, Ердинч Милев. Авторите на албума споделят: "Музиката като..
На 25 и 29 май в град Бразилия, клавирното дуо ще осъществи два от ключовите проекти на състава – продължаващото турне с Клавирния концерт за четири ръце на Йоханес Брамс и аранжимент на Рихард Дюнсер на Клавирен квинтет, оп. 25, както и програма с преобладаващо българско присъствие. Посещението им е резултат на покана от Клаудио Коен, който се..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и Мирослав Пашов – директор на Театър “Българска армия”, излизат с обща радио- и видеопремиера на 24 май. Тримата записаха песен на Светослав Лобошки (музика и аранжимент) по текст на Джина..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg