Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как реагират институциите на разследването на ТЕЦ-ове у нас

Снимка: Кирил Фалин, БНР

Две седмици след като Европейската прокуратура обяви разследване на фалшифицирани доклади за емисиите на парникови газове на топлоелектрическите централи и топлофикациите, как изглеждат действията на българските институции?

Меглена Антонова от организацията "Грийнпийс-България", която от години предупреждава за проблема, коментира в “Нашият ден“: 

“В общия случай с въглищната империя, която се свързва с Ковачки и всички компании около тях, много често виждаме сходни проблеми. Имаме много свързани фирми, които работя заедно, опрощават си дългове, не се спазва законодателство, доста е обичайно за това, което сме наблюдавали през годините. Емисиите на въглероден диоксид са едно от тези неща, но виждаме и проблеми с цялостно докладване за това какво се случва. Принципът е такъв, че операторите докладват една информация в различни по форма документи, след това институциите трябва да ги прегледат и да ги одобрят“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Ако се наложат глоби, те пропадат в съда и се намаляват до такава степен, че няма особен ефект. Дори да се платят от операторите, продължават да си работят“.

Според нея виждаме много голямо ниво на бездействие или информираност за проблема, без да се предприемат ефективни мерки за неговото прекратяване

Антонова подчертава, че единственото, което сме виждали в някаква степен, е опит за налагане на принудителни мерки, за временно спиране на тези инсталации – веднъж ги видяхме през 2019 г., когато бяха скандалите с изгарянето на отпадъци, след това миналата година, свързано с високите емисии на серен диоксид.

Според нея отново има усещането е, че има нужда от много сериозна политическа воля, за да може след това контролните органи, в лицето на регионалните инспекции по околна среда, да бъдат овластени.

Как ще се развие ситуацията в бъдеще?

“Трудно ми е да преценя, защото се намираме в предизборна ситуация. Някои хора изказаха мнение, че това е контролирана акция, свързана с предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост. Надявам се това да е някакъв сигнал към хората, които имат по-критично мнение за това какво се обещава, свързано с въглищните централи“, казва тя.

По думите на Меглена Антонова въпрос на политическа воля е как се отнасяме – дали има чадър над определени дружества, или наистина действаме по отношение на енергийния преход, защото и той в сърцевината на всичко това.

“Нашата цел е хората да са подготвени за този преход, който се случва, за да могат те да настояват и да има ясни мерки“, казва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

АГ отделението в Перник остава въпреки кадровия недостиг

В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..

обновено на 30.04.25 в 14:17
Диана Георгиева

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на Здравната каса

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...

публикувано на 30.04.25 в 11:45

Когато дълговете стават история: Музеят на дълга в Буенос Айрес

Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити.  През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..

публикувано на 30.04.25 в 11:27

Кризата в "Захарна фабрика": Човешки съдби насред разрушени домове

Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..

публикувано на 30.04.25 в 10:36
Адв. Александър Кашъмов

ВАС обсъжда пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция

В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...

публикувано на 30.04.25 в 09:53