Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна артакция "Тухлата / 2023"

Магда Абазова, от акция "Тухлата"/ 1993 г.

През март 2023 г. фондация "Процес – Пространство" започна мащабната арт акция "Тухлата/ 2023". Инициативата се провежда сред 150 селектирани български творци. Те ще получат по една работна тухла, която да преобразуват в произведение на изкуството, според своите артистични виждания и разбирания свързани с темата. "Тухлата/ 2023 се организира в рамките на един месец на територията на цялата страна, като селекцията на артисти включва няколко поколения творци и цели да намери различни гледни точки.

Арт акцията си има предистория. Първата инициатива, гостуваща на фестивал "Процес Пространство" е акция "Тухлата", провела се през 1992 и 1993 г., като изложбата организирана към нея е в галерия "Акрабов", гр. Пловдив в края на януари 1993 година. Тогава в резултат на усилията на определен кръг артисти от страната и чужбина са изпратени по пощата обикновени тухли с предложение те да ги превърнат в реално художествено произведение.

Художници от Пловдив вземат своите тухли направо от галерия "Акрабов", чийто собственик и спонсор на събитието е строителният предприемач Стефан Акрабов. Общо двадесет и седем творци откликват на предизвикателството като изпращат своите произведения за участие в изложбата. Дейно участие вземат художниците от пловдивската група "Ръб", които извън тази изложба спонтанно "излизат от рамките на кавалетния обект и създават в една тухларна в Брацигово временна структура от материала, с архитектурен характер".

Според първоначалния замисъл, изложбата в галерия "Акрабов" е метафора на "първата тухла" за един бъдещ музей на съвременното изкуство в България.Според изкуствоведа Димитър Грозданов, идеята за "тухлата" в онзи момент е проста и ясна. Същевременно темата за създаване на музей на съвременното изкуство в ранните 90 години на ХХ век в България също е тема, която вълнува много будни умове от арт средите. 30 години след акция "Тухлата" в България все още няма музей на съвременното изкуство, който да представя както българското изкуство, така и националната ни колекция от чуждестранно изкуство.

Резултатите от проведената акция през март ще бъдат показани на изложба "Тухлата/ 2023" през юни в културен арт център "РеБонкърс"- Варна от като част 34-то издание на фестивал "Процес – Пространство" и на теоретична конференция за съвременно изкуство през юни 2023 г. в Балчик. Проектът е съпътстващо събитие към фестивала "Август в изкуството" (22.06.23 – 8.08.23) и ще бъде представен предварително на фестивала "Буна" във Варна през май тази година.

В студиото на "Артефир" гостуваха изкуствоведът Христина Бобокова, куратор на проекта, и художничката Рада Якова, негов артистичен директор.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мориел Георгиева, Елина Кешишева, Велин Манов и Нора Христова

Силата на жените чрез изкуството в изложбата "Контакт" на Елина Кешишева

Изложбата "Контакт" в галерия One на световно известния фотограф Елина Кешишева е вдъхновена и посветена на жени, преживели насилие. Заедно с фондация "Импрув" те призовават за промяна чрез свързване със света на другите. Кешишева представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от..

публикувано на 02.07.24 в 17:15

Завръщане – фотографска изложба на Силвио Томов

Силвио Томов споделя, че: "Темата за завръщането може да се разглежда от много аспекти. Основният от тях е, че фотографията ни помага да (съ)преживеем отново и отново определена емоция, настроение или миг. Образите, това са тези късчета спомени, които остават завинаги запечатани в съзнанието ни. Според големия режисьор Андрей Тарковски детството на..

публикувано на 02.07.24 в 16:25

Петя Кокудева: Срещите с хора по света са като терапия

"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новия пътепис на детската писателка и поетеса Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия. "Стори ми се честно още в увода да призная, че винаги има трудности и..

публикувано на 02.07.24 в 11:15

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

За пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка . Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа . Юлия..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Лятото на "Тротоара 2020": Музика, култура и TRAP Fest Open Air 2024

С настъпването на лятото читалище "Тротоара 2020" представя своята вълнуваща лятна програма, в която ключово събитие е TRAP Fest Open Air 2024. Председателят на читалището Деян Янков разказва повече за инициативата. Всички събития са с "вход свободен" и предоставят уникална възможност за младежите да бъдат активна част от организацията, публиката и..

обновено на 02.07.24 в 10:08