Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Красимира Христова, кардиолог:

За рисковете от сърдечно-съдови заболявания и женското сърце

доц. д-р Красимира Христова
Снимка: Личен архив

В коя възраст при жените зачестяват сърдечно-съдовите инциденти и има ли връзка между хормоналните етапи, през които преминава женското тяло?

"Всеки един период от женския живот е свързан със задълбочаване на проблемите от страна на сърдечно-съдовата система. Но най-вече ние наблягаме на профилактиката, на повечето движение и рационалното хранене, които са най-важните моменти за опазването на сърдечно-съдовото здраве при жените."

Това казва в "Нашият ден" доц. д-р Красимира Христова, председател на Българска асоциация по сърдечносъдова образна диагностика.

       Доц. д-р Красимира Христова: Синдромът на празничното сърце – какво трябва да знаем?

Според доц. д-р Красимира Христова това, което се наблюдава в световен мащаб, жените страдат и по-често са засегнати от сърдечно-съдови инциденти в сравнение с мъжете, включително и на възраст след 55 години. Разликата е близо 10%, като 65% са сърдечните инциденти при жените, докато при мъжете те са 55%.
Снимката е илюстративна

"Ако имаме една сърдечна болка, която е силна и в областта на гръдния кош при мъжете, ние можем със сигурност да кажем, че най-вероятно се касае за остър коронарен инцидент. При жените това може да протече с лек задух, умора, необичаен сърдечен дискомфорт или болка в гърдата от стреса в момента, които ние можем да неглижираме, а в същност да се касае за остър коронарен синдром", допълва тя.

В такива случаи трябва да се потърси специализирана медицинска помощ, за да се направи кардиограма, задължително да се направи ехокардиография. Бързи тестове, които да открият дали има нарушения в биохимичните показатели за нарушена коронарна циркулация. 

"Ехокардиографията е най-достъпният метод за неинвазивна оценка на сърдечно-съдовата система не само при жените, но и при мъжете. Всеки пациент в рамките на 20-30 минути да направи един задълбочен преглед, който да му покаже, какво се случва с неговото сърце“, посочва кардиологът.

За девети път на 24 март и 25 март 2023 г.  в София ще се проведат Дни на ехокардиографията, като темата на тазгодишното издание е "Образна диагностика и женско сърце“. Програмата на симпозиума обхваща съвременните постижения и приложението на иновативните технологии в ехокардиографията и другите образни методи за диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания при жени. Предвидени са няколко научни сесии с участието на водещи специалисти от страната и чужбина.

Целия разговор с доц. д-р Красимира Христова можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Мanifest – думата на 2024 година според речника на Кеймбридж

Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..

публикувано на 28.01.25 в 16:15

Национална среща на ученическите съвети: Стъпка към промяна в образованието

В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..

обновено на 28.01.25 в 13:39

Технологичното образование в България – какво липсва?

Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..

обновено на 28.01.25 в 12:39

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11