По случай 100-годишнината от рождението на поета, писателя, есеиста и художника Иван Давидков, която предстои през 2026 г., в София бе учредена награда на негово име. Инициативата е на родните интелектуалци: Бойко Ламбовски, Калин Донков, Кирил Кадийски, проф. Кирил Гогов, проф. Людмил Димитров, проф. Цветан Теофанов и на сина на поета – Борислав Давидков.
Целта на Академия "Иван Давидков" е да се открояват и награждават автори "със със свой глас и творческа самобитност", които полагат усилия за съхраняването и обогатяването на българския език.
Наградата на името на Иван Давидков е плакет по проект на проф. Кирил Гогов и бе връчена за първи път на Румен Леонидов на 9 март – рождения ден на Иван Давидков.
На събитието беше представен и сборникът "Огън на другия бряг" с фрагменти от творчеството на Иван Давидков, подбрани от членовете на Академията.
Освен връчването на годишна литературна награда, Академия "Иван Давидков" има амбицията да популяризира творчеството на патрона си, като организира изложби с негови платна, творчески ателиета, студентски програми, да издава и книги с негови творби.
Ето както сподели за наградата си в "Артефир" пред Димитрина Кюркчиева поетът Румен Леонидов. Чуйте звуковия файл.
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg