Невруз или кърклар – така се нарича пролетният празник, който трябваше да се състои на площада в село Брадвари, Силистренско, в следващите дни до края на седмицата. Честването, организирано от алевиите от Лудогорието, беше отложено за по-късно в знак на съпричастност с хората, пострадали от земетресенията в Турция.
На 21-ви март обаче, когато е пролетното равноденствие, членовете на общността се събират в джемове, както се наричат техните обредни домове.
Какво правят там, какво представлява танцът “Семах“ и какви са основните отлики на алевийството от традиционния ислям разказва в “Нашият ден“ Субхи Рамаданов, представител на алевийската общност от лудогорското село Севар, който дълги години е бил учител по български език и литература:
“Алевиите се възприемат като една общност, която е адски толерантна към останалите вярвания. Човекът се възприема такъв, какъвто е, независимо от неговото обществено положение и произход.
Ние можем да сеем само семената на любовта, други семена не познаваме. Това е като девиз в нашата общност. Основен елемент по време на нашите религиозни практики е свещта. Тя се запалва в началото на всеки ритуал. Тя се свързва със знанието и стремежа към светлина“, разказва Рамаданов в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg