Невруз или кърклар – така се нарича пролетният празник, който трябваше да се състои на площада в село Брадвари, Силистренско, в следващите дни до края на седмицата. Честването, организирано от алевиите от Лудогорието, беше отложено за по-късно в знак на съпричастност с хората, пострадали от земетресенията в Турция.
На 21-ви март обаче, когато е пролетното равноденствие, членовете на общността се събират в джемове, както се наричат техните обредни домове.
Какво правят там, какво представлява танцът “Семах“ и какви са основните отлики на алевийството от традиционния ислям разказва в “Нашият ден“ Субхи Рамаданов, представител на алевийската общност от лудогорското село Севар, който дълги години е бил учител по български език и литература:
“Алевиите се възприемат като една общност, която е адски толерантна към останалите вярвания. Човекът се възприема такъв, какъвто е, независимо от неговото обществено положение и произход.
Ние можем да сеем само семената на любовта, други семена не познаваме. Това е като девиз в нашата общност. Основен елемент по време на нашите религиозни практики е свещта. Тя се запалва в началото на всеки ритуал. Тя се свързва със знанието и стремежа към светлина“, разказва Рамаданов в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
След световния успех на романа "История на пчелите", норвежката писателка Мая Люнде продължава своето екологично писателско пътешествие с втората част от четирилогията си – "Краят на океана". Този нов роман е не просто художествена творба, а силно емоционален и въздействащ разказ за едно от най-острите предизвикателства на нашето време – глобалният..
В залата за временни изложби "Колю Фичето" на Исторически музей – Дряново, този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата "Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)" . Събитието, което ще започне в 17:30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше гастроентерологът д-р Николай Цонев, който предостави ценна информация относно функцията, заболяванията и начините за поддържане на този жизненоважен орган. Според д-р Цонев черният дроб е..
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg