Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борбата за църковна самостоятелност – политически подвиг

Иларион Макариополски
Снимка: @nu.ilarion.makariopolski

"Българският Великден или страстите български" на Тончо Жечев разказа за една от най-значимите самостоятелни български акции, продължила близо век и половина в новата ни история – борбата за църковна независимост. Каква е била ролята на заиграването с униатската перспектива, защо мислители като руския философ, публицист и дипломат Константин Леонтиев са смятали българите за "най-опасен" за православното единство народ? Само желанието на Москва да е Трети Рим ли е причина?

Разговор по тази тема с историците професор Пламен Митев, с професор Боряна Бужашка и с професор Ваня Добрева. Включено е и актуално интервю с деветдесетгодишния княз Никита Лобанов-Ростовски Рюрикович – правнук на посланика на Руската империя в Цариград по време на борбите за църковна самостоятелност на България през XIX век – Алексей Лобанов-Ростовски, записано от Румен Дечев.

Неофит БозвелиПрофесор Пламен Митев смята, че действително можем да говорим за подвиг на народа ни по отношение извоюването на църковна самостоятелност, осъществено между противоборстващи империи и църкви, в рамките на легална и полулегална борба. Той изтъква ролята не само на имена като Неофит Бозвели и Иларион Макариополски, но и природния усет за дипломатическа уместност на още ред български духовници, просветители и революционери.

Професор Ваня Добрева говори за приноса на наши възрожденски писатели и духовници като Софроний Врачански, Петко Славейков, Добри Чинтулов, Любен Каравелов и др.

А професор Боряна Бужашка разказва за обособяването и перипетиите на Българската екзархия чак до средата на XX век, когато схизмата е официално снета.

В интервюто с княз Никита Лобанов-Ростовски научаваме за дипломатическия опит на неговия прадядо в Цариград и за отношението на Руската империя към борбите на България за самостоятелна църква.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05