Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга за Нери

Снимка: ИК "Хермес"

През 90-те години всички с нетърпение чакахме "По света и у нас", защото много искахме животът ни да се промени. Журналистът, писател и блогър Евгений Тодоров казва в "Книга за Нери", че всъщност това беше нашата революция – екранната. И вероятно тя превърна Нери в носител на тази надежда за промяна.

В една от своите поредици Евгений Тодоров възкресява стария Пловдив, но смятам, че тази книга не възкресява Нери, защото тя си живее сред всички нас, които я познавахме, работехме с нея в едно или друго време, учехме се от нея и за професията, и за живота, и за толерантността, за човечността, за морала. За мен това е книга на почит и уважение към журналиста, човека и съпругата Нери. И не съм сигурна, че тя би го упрекнала за книгата, ако гледа отгоре, както смята той. По-скоро, предполагам би оценила това.

Емоцията беше голяма, когато Нери миналата година си отиде съвсем неочаквано. От къде идваше тя, след като Нери се блъска цял живот в "тухли четворки", както казва самата тя? И кои са тези "тухли четворки"?

Въпреки всичките перипетии Нери все пак има и късмет – да се срещне и общува с изключителните личности от края на 20 век – Бил Клинтън, Жак Ширак, Вацлав Хавел, Лех Валенса, Сюлейман Демирел, принц Чарлз, да има своите ученици, на които да предаде смисъла на професията.

И сигурно, както казва самата Нери, за нея са се борили и мюсюлманският и християнският рай.

Чуйте интервюто с Евгений Тодоров.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23