Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детското кино на 27-ия София филм фест

27-ият София филм фест започва и този път, след години на отсъствие на нови български детски филми, детското кино се завръща в програмата му. Това, както и предстоящите избори, които ни карат да призовем културата и децата да бъдат стратегическа отправна точка в политиката на тези, които искат да управляват страната, са причина в "Какво се случва" да се заговори за мястото на детското кино в общата картина на родното ни седмо изкуство.

Едва ли някой не би се съгласил с факта, че са нужни повече детски филми, в които водещи да бъдат именно децата и техните преживявания. Повече кино от деца за деца. Тези филми са не само забавление за малките, не са и само приятен начин да се прокара образователна линия, но и са начин въобще да се възпита една млада публика в любов и отношение към българското кино. Те приобщават детската публика към историите на героите, но и възрастните към света на малките.

България има утвърдена традиция в детското кино и макар тя да беше позабравена, с днешна дата се появяват нови заглавия. Като например филмите "Случаят Кюри" и "Случаят Тесла", които ще поставят и началото на детската програма на тазгодишния София филм фест. 

От 18 март всяка събота до края на фестивала ще бъдат прожектирани европейски детски игрални филми.

Останалите заглавия, селектирани в "СФФ деца", са "Брат ми, роботът" на режисьора Фредерик Норгард, "Мини Златан и чичо Дарлинг" на Кристиян Ло, "Бел и Себастиан: Ново поколение" на Пиер Коре и анимацията "Титина" на норвежката режисьорка Кайса Нес.

Темата за детското кино е вечно актуална, макар и често пренебрегвана. В "Какво се случва“ режисьорът Андрей Хадживасилев, който се е посветил на детската публика и е приел за лична кауза да възроди златното българско детско кино, член е на Европейската асоциация на детския филм, а сега и селекционер на "СФФ деца", и композиторът Георги Стрезов, за когото сякаш няма ограничения, става ли въпрос за музика, все пак не един филм има ритъм и душа точно заради него, разказаха каква е  значимостта на филмите, насочени към детската аудитория. Те трябва да са искрени и свежи и да провокират отношение у своите зрители. Каквото всъщност трябва да бъде и самото кино. Особено българското.

В каква стилистика е музиката в детските филми, какъв е сюжетът на "Случаят Кюри“ и "Случаят Тесла“, на които именно Андрей Хадживасилев е режисьор, кой определя тенденции в днешното кино и защо е важно да мислим за публиката, когато създаваме изкуство – чуйте от Хадживасилев и Стрезов в звуковия файл.

В него можете да се срещнете и с Мартин Паунов, детето актьор, главен герой във филмите "Случаят Кюри" и "Случаят Тесла", за да разберете кое е неговото кино и как всъщност детските филми се отразяват на децата.

 "Случаят Тесла" тръгва по кината от 31 март, а след това и на турне из страната.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Правдолюб Иванов, Изложба „Истината за истината“

Изкуство при влошено време

Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..

публикувано на 07.04.25 в 13:05
Джозеф Ал-Ахмад

Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му – поетесата Ваня Петкова

Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...

публикувано на 07.04.25 в 11:54
Проф. Златимир Коларов

Медицината и литературата: Два пътя към човека

На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..

обновено на 07.04.25 в 11:06

Съществува ли безусловна любов, пита Пиа Мараис

Дъщерята на мисионер е оцеляла като дете при самолетна катастрофа дълбоко в амазонската джунгла и е обявена за "чудо". Години по-късно се е превърнала в чудодейна лечителка, която поддържа мисията си благодарение на своята слава, а не след дълго баща ѝ поставя в епицентъра на ескалиращ конфликт. Така звучи сюжетът на филма "Трансамазония", който Пиa..

публикувано на 07.04.25 в 10:10

Силата на думите: Спомен за Константин Павлов

Днес, на 7 април, от 18:00 часа, в Дома на киното в София ще се проведе вечер, посветена на големия български поет Константин Павлов, съобщиха организаторите от фондация "Константин Павлов". По време на събитието ще бъде прожектиран документалният филм "Опит за мълчание" на режисьора Коста Бико в. В програмата са включени няколко..

обновено на 07.04.25 в 09:29