Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветомила Дудевска:

Защо е важно да се грижим за своето белодробно здраве?

д-р Цветомила Дудевска
Снимка: Пламен Христов

На 24 март се отбелязва Световният ден за борба с туберкулозата. Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Троян за поредна година извършва безплатни профилактични прегледи за риск от туберкулоза.

"За съжаление, картината е такава, че потвърждава моето твърдение от миналата година. Специално за Ловешка област отчитаме ръст на заболеваемостта от туберкулоза. За сравнение ще кажа, че през 2021 г. ние отчетохме 8.2  на 100 хил. заболеваемост, а за 2022 г. 16.23 на 100 хил. са случаите на туберкулоза“, казва д-р Цветомила Дудевска, управител на Специализираната болница за активно лечение по белодробни болести в Троян.

Тя допълва, че пандемията от Covid-19 допринесе за ограничаване на достъпа на много пациенти до медицинска помощ. По-специално профилактичните прегледи изостанаха и това доведе до ръст на заболеваемостта.

За Ловешка област случаите от миналата година са 22, и в 20 от тях имаме бацилоотделяне. Това означава, че тези пациенти са потърсили късно медицинска помощ. В повечето случаи мъжете имат превес над жените и обикновено това са болни между 55 и 70-годишна възраст.

Д-р Цветомила Дудевска посочва, че повечето от новодиагностицираните пациенти редовно злоупотребяват с алкохол, имат недостатъчно белтъчно хранене и условия на живот в стрес. 

"Десетдневката на отворените врати започна на 20 март, но вече има няколко случаи на новодиагностицирана ХОББ. Пациенти, които са били с продължителна кашлица със задух, при някои от тях тези симптоми са свързани и с прекарана инфекция от Covid-19“, посочва д-р Дудевска.

В момента се изпълнява четвъртата поред Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата в България. Страната отчита значим успех в борбата с туберкулозата.

В резултат на изпълнението на тази програма в България e налице тенденция за трайно намаляване на заболяваемостта от туберкулоза – от 27.9 на 100 хил. население през 2011 г. до 18.5 на 100 хил. души през 2019 г., 12.8 на 100 хил. през 2020 г. и 9.7 на 100 хил. през 2021 г. (по предварителни данни).

Симптоми като кашлица, субфебрилна температура за продължителен период от време, болки в гърдите, храчки, особено с жилки кръв в тях, ако има безапетитие, отпадналост, безсилие, това са симптоми евентуално на туберкулозна инфекция и би следвало да бъде потърсена помощ от лекар специалист.
Целия разговор с д-р Цветомила Дудевска можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49