Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истанбул е град, който нито поетите, нито художниците могат да уловят

Снимка: Оля Стоянова

"За да разгледа човек Истанбул и за да започне да го опознава, се изисква много време. Наистина трябват много дни, дори години. И в същото време в Истанбул все още има на много места, където продължават архитектурните разкопки и градът се променя. Разкопките при Бешикташ показаха, че на това място са пребивавали за известно време дори траките. В тази насока не само това, което е на повърхността – онова, което виждаме като сгради и архитектура, но и това, което е под земята, превръщат Истанбул е един невероятен град", разказва проф. Деврим Ербил. Той е художник, бил е директор на Истанбулския артмузей, дългогодишен преподавател във Факултета за изящни изкуства на Университета Мимар Синан, художник, когото критиците наричат "поет на живописта".

Проф. Деврим Ербил беше сред авторите, които бяха представени в изложбата "Следите на съвременното турско изкуство" в София. Експозицията, подредена в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към Министерството на външните работи, включва творби на доайените на съвременната турска живопис като проф. Деврим Ербил, Екрем Кахраман, проф. Ергин Инан, проф. Мустафа Пилевнели, проф. Балкан Наджи Ислимиели, проф. Айдън Аян и др. Организатор на събитието беше Посолството на Република Турция в България, а събитието беше открито от посланика на Република Турция в София Айлин Секизкьок и директора на Държавния културен институт към министъра на външните работи Снежана Йовева-Димитрова. Творбите в експозицията – живопис, скулптура и керамични произведения на 32-ма съвременни художници, са вдъхновени от турската митология, историческото наследство и археология.


Това е повод да поговорим с проф. Деврим Ербил за това що за град е Истанбул, където той живее и работи. "Той град е бил столица на три империи, по средата на нашия прекрасен град минава Босфора и за мен това е може би най-прекрасният град в света. Истанбул е един много красив град, който нито аз с моите картини, нито най-добрите поети могат да опишат и уловят тази красота", казва проф. Ербил.


По думите на проф. Ербил Истанбул е невероятен град, който може непрекъснато да се преоткрива. "За шейсет и пет години аз не можах да уловя този град. Не е лесно. Много добре познавам Истанбул, но в даден момент виждам например една сграда с много интересна архитектура и когато попитам местните хора какво е това, те ми отговарят нещо невероятно: "А това е била платформа, един вид рампа, където преди много столетия със слонове са идвали и са разтоварвали тук стоки по Пътя на коприната.", разказва проф. Ербил. Според думите му днес артистите са тези хора, които могат да прокарват мостове между културите.

Снимки: Оля Стоянова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20