Кои са древните основи на схемите за изпиране на пари, финансиране на тероризма и пролиферация? Етимологията на системата "Хауала" – същност и функционални особености като алтернативен, неформален метод за прехвърляне на парични средства. Класификации на "бели" и "черни" хауала трансакции. Системата "Хауала" в концептуализацията на Доктрината на шериатските финанси. Тези теми засяга книгата на доц. Гергана Йорданова.
Като типология за изпиране на пари и финансиране на тероризъм и крайнодесен екстремизъм системата "Хауала" е официално призната през 2013 г. от FATF (работна група за финансово действие срещу изпирането на пари – междуправителствена организация – относно превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари чрез сетълмент от типа "Хауала").
Доц. Гергана Йорданова, преподавател във ВУСИ Пловдив, член на Съюза на учените в България в секциите по икономика и по сигурност и отбрана, коментира темата и представя в "Законът и Темида" своята книга "Хауала":
"Думата "хауала" в буквален превод от арабски означава "прехвърляне", но тук се има предвид не просто прехвърляне на пари, а прехвърляне на парични средства, но без да се осъществява физическа доставка на самите пари. При хауала хауадарите не преместват кюлчета злато или чували с пари, те се свързват индиректно помежду си – в 21-ви век даже вече използват съвременните системи за социална комуникация. Никога не се е стигало до физическо прехвърляне на пари в брой, или ако е имало, то е било само в крайни случаи. Самата дума "хауала" има много широко конотативно и денотативно значение. В преносен смисъл дори означава "доверие". Хауадарът е синоним на супердоверен човек на семейството.
В Афганистан, Сирия и Пакистан, където все още е развит племенновождовият общинен строй, когато си хауладар, си човек, който се ползва с много високо доверие в семейството, понякога те са единствените външни лица, които могат да общуват с жената в семейството..."
В качеството си на неформална финансова система, хауала датира своето съществуване от времето на китайската императорска династия Тан (618-907).
"Именно благодарение на хауала и на наричаните тогава "летящи разписки" търговците успяват да развият Пътя на коприната. Всички тогавашни "бизнесмени" – китайци, индийци и др. – са имали един много голям проблем – страха от набези и обири по пътя. И за да не пренасят големи количества пари в брой, те организират една система на т.нар. "летящи разписки", които са в известен смисъл еквивалент и първообраз на менителниците и на съвременната записна заповед. Може да се каже, че хауала стои в основата на съвременното менителнично право. Има препратки, които обвързват хаулала с началото на банковото дело в италианските градове-републики. Хауала дава сигурност на търговците по Пътя на коприната.
Има красноречиви доказателства за директната употреба на хауала в началото на разрастване на бизнеса на италианските градове-републики. Има информация дори за подкупите, които тогавашните търговци е трябвало да заплащат на различните митнически служители, на различните бирници на Ватикана и короната. И за да не оставят следи подкупите, предприемчивите търговци използват именно хауала разписките, или изобщо никакви разписки. Това се използва и досега.
Едно голямо разкритие на Интерпол от 2018 г. в Афганистан установи, че предишният афганистански премиер Хамид Карзай и неговият брат са участвали в такива схеми за търговия с влияние, подкупи, корупция... и дори беше разкрито, че фамилията Карзай има традиции в хауадарството и са укривали средите на политическа корупция именно чрез хауала трансакции."
Чуйте целия разговор с доц. Гергана Йорданова от звуковия файл.
Снимки – ar.wikipedia.org, Висше училище по сигурност и икономика (ВУСИ) Пловдив
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg