Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговорът:

Рожден ден празнува българският композитор Георги Андреев

Георги Андреев
Снимка: Facebook/PhilipKoutev/

На 24 март композиторът Георги Андреев празнува рожден ден. Той получава и фолклорно, и класическо образование. Завършва Училището за народна музика в Широка лъка с гъдулка и Музикалната академия в София с композиция при проф. Александър Текелиев. Повечето от произведенията му са белязани от фолклора и звучат с много енергия, мащабно и експресивно. Зад гърба си множество пиеси за оркестър, за хорови и солови изпълнения. Свирил е с различни прочути музиканти, сред които цигуларят Найджъл Кенеди. Носител е на множество награди.

Георги Андреев

"Мечтите, от една страна, са хубаво нещо. Но от друга, не дотам, защото са разочароващи, т.е. когато човек си мечтае за едно нещо, в главата му е един идеален образ за това, което ще постигне. Но в момента, в който го постигне, вижда се, че не е чак толкова голяма работа“, казва в ефира на “Нашият ден“ Георги Андреев, директор и главен художествен ръководител на ДФА "Филип Кутев". 

Той посочва, че ансамбъл "Филип Кутев“ има уникален стил, базиран на нашите традиции, на нашата народопсихология, на нашето генно наследство, което е поставено на една професионална плоскост с всичките сполуки и неудачи. Но, това е изкуство, което може да бъде много витално. 

На 26 март 2023 г. в НДК най-младият глас на българското фолклорно пеене  Петя Панева ще зарадва почитателите си с първи самостоятелен концерт - "Ясна Зорница". Публиката ще се наслади на емблематични народни песни, аранжирани специално от големия композитор Георги Андреев.  

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки – Ансамбъл "Филип Кутев" ФБ профил
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарният мюзикъл "Чикаго" дебютира пред българска публика

Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в две поредни вечери – на 21 и на 22 май.  Хитовата творба е създадена по мотиви от пиесата "Чикаго" на Морис Далас Уаткинс, музиката на Джон Кандър, а либретото е дело на знаменития тандем Фред..

публикувано на 19.05.25 в 11:34

Дирижира Ото Клемперер

На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..

публикувано на 17.05.25 в 08:15

"Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор" – концерт на хор "Нуша"

Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..

публикувано на 15.05.25 в 15:46

Пиер Омер и неговият вуду-суинг-рокендрол

След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...

обновено на 15.05.25 в 09:47

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 май 2025 г.

16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..

публикувано на 15.05.25 в 09:05