Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Бурова – младост, вдъхновение и талант

Снимка: личен архив

Една от представителките на новата генерация български музиканти – цигуларката Яна Бурова е активно концертиращ артист в соловата и камерна музика в България и Европа. Преподавател в "Emanuel School" и "Eltham Church of England", Лондон, тя е една от последните възпитанички на големия цигулков виртуоз Ифра Нийман и винаги търсеща нови хоризонти в изпълнявания репертоар.

Родена във Варна, Яна Бурова започва цигулковото си обучение на петгодишна възраст с майка си, цигулковата педагожка Геновева Бурова. Като ученичка в СМУ "Добри Христов” в родния си град тя печели награди на конкурсите "Светослав Обретенов”, конкурс за изпълнение на Чешка и Словашка музика и др. През 1998 г, Яна Бурова е поканена да продължи обучението си в престижния Британски колеж "Guildhall School of Music and Drama", където завършва успешно бакалавърска степен при професор Ифра Нийман. За творческото си общуване с Ифра Нийман и за предизвикателствата пред нея като педагог, Яна Бурова споделя:

Между 2002 и 2004 г. Яна Бурова се обучава, отново като стипендиант, в лондонския "Trinity College", който завършва с магистърска степен в класа на виртуоза Васко Василев. През този период печели Първа награда на "J and A Beare" и се изявява като солист на оркестъра към колежа през 2003 г.

През годините на своето обучение Яна Бурова взема участие и в майсторските класове на такива именити творци на нашето време като Минчо Минчев, Ваня Миланова, Джорджи Паук и Максим Венгеров.

Между най-престижните концертни институции в Англия, където Яна Бурова изявява изпълнителското си изкуство са: "St. Martin in the Fields", "Chelmsford Cathedral", "Kings Place" (към "Bulgarian culture festival" – участие с "Чилингирян квартет" и Людмил Ангелов), "St. James Piccadilly", а през 2013 г. дебютира и в световноизвестната камерна зала "Wigmore Hall", Лондон. В България Яна Бурова концертира със солови рецитали и в камерното творчество на международните фестивали "Софийски музикални седмици" и "Варненско лято". Сред имената на диригентите, с които тя музицира, се открояват тези на Милко Коларов, Йордан Дафов, Йохан Стакенбруг, Ник Пенълбери и Пламен Джуров.

От звукозаписната дейност на Яна Бурова се отличават двата й  компактдиска: през 2006 г., съставен от творби на Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев и Веселин Стоянов съвместно с пианистката Веселина Чакърова, както и през 2012 г. съвместно с квартет "Инспирити", в който е осъществена и премиерата на Кларинетен квинтет от Ричард Родни Бенет.

Яна Бурова се отличава и с постоянния си интерес към нови произведения или такива, които са по-малко познати за широката публика. Пример в това отношение са премиерите за България съвместно с пианистката Сибила Константинова на Соната за цигулка и пиано от Арно Бабаджанян, написана през 1959 г. и посветена на Дмитрий Шостакович, както и Соната за цигулка и пиано от Димитър Бодуров, създадена през 2012 г. и специално адаптирана за дуото Бурова-Константинова.

Своите житейски начинания и творчески проекти Яна Бурова споделя със слушателите на предаването "Български изпълнители" в петъчната вечер на 24 март от 23.00 ч. в разговор по телефона от Лондон, а в предаването звучат и нейни изпълнения съвместно с пианистките Веселина Чакърова, Сибила Константинова и квартет "Чилингирян".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50
Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

Нежна династия: Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...

обновено на 20.01.25 в 12:02

Васил Петров празнува 30 години в музиката с концерт-спектакъл

Васил Петров ще отпразнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК от 20.00 часа на 21 януари. Турнето The Best Оf на Васко мина през летните сцени в Пловдив, Варна, Бургас, Поморие, Велико Търново и други градове, за да получи артистичния си мащабен финал в столицата. По случай юбилея, популярният джаз..

публикувано на 20.01.25 в 11:45

Виенската държавна опера с нов прочит на "Така правят всички жени" от Моцарт и Лоренцо да Понте

В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..

публикувано на 18.01.25 в 08:05