Мимовете са особена категория хора, някак вървят напред и ни сочат без много крясъци или в пълна тишина това, което се опитваме да открием – щастието, истината, сълзата и радостта. За пантомимата като достижение на човечеството в "Terra култура“ разказва един от прочутите български мимове Александър Илиев – режисьор и преподавател в НАТФИЗ и в Карнеги Мелън, САЩ.
"Пантомимата е език без думи, език на тялото, при който с минимум жест се достига до максимално съдържание“, споделя той.
И допълва, че мимовете са били използвани като преводачи в Древния Рим. А сега използваме пантомимата за това да кажем нещо кратко, ясно и то да бъде истина.
"Пантомимата е важна за българите, защото във всички ритуални обреди тя участва. Като се започне от най-старите – нестинарството и кукерите“, посочва Александър Илиев.
Изкуството на тишината се основава на три важни неща – действие, отношение и образи. Пантомимата е като вселенски език и тя попада в групата на т.нар. “ограничени” изкуства, подобно на балета, защото предумишлено се лишава от комуникативните възможности на словото, за да разгледа човека и човешките взаимоотношения от свой специфичен ъгъл и художествена позиция.
"Всяко едно изкуство е важно в определен период от време, а в друг период то отива на по-заден план. В момента музиката изключително се налага като важно изкуство и нещата, които са свързани с образи“, посочва мимът.
За "театъра на движението“ няма цензура. Мимът може да каже всичко, защото такъв е неговият герой.
"Всеки ден ти трябва да си пред огледалото или в празната зала и да работиш срещу твоя мързел. Това е много трудно и за това мимовете са бутикова професия“, казва още Александър Илиев.
Най-великият майстор на пантомимата в света е Марсел Марсо. През 1947 г. измисля своя безсмъртен Бип – своеобразния съвременен Пиеро, който се превръща в запазената му марка и в неговото второ “аз”. Бип е клоунът с тъжно бяло лице и е трогателен образ на доверчив човек, обичащ хората и живота, на когото невинаги му върви.
Няколко българи са имали щастието да се учат от Марсел Марсо. Един от тях е Герасим Дишлиев – ученик на световноизвестния френски мим, бил е негов асистент и преподавател в школата му.
Радиопантомима"Представяме си, че сега Марсел Марсо е жив и здрав и играе своя прочут етюд "Раждане, живот, смърт". За 45 секунди той изигра живота на човек от раждането до смъртта. Затова казваха, че и пантомимата, и Марсел Марсо са най-късите разстояние между две точки“, допълва Александър Илиев.
В края на разговора виртуозният мим Александър Илиев за 45 секунди се превъплъщава в коментатор на мач, който гледа пантомима и коментира това, което вижда на сцената.
Пожеланието
"Ходете на театър, там всичко е 3D. Гледайте и пантомима, защото там всичко е 4D, защото зад думите има неясни образи, несигурни обещания", посочва мимът.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Художничката Дарина Янева открива юбилейна изложба живопис на 12 ноември от 18.00 часа в галерия "Българи". Този път под наслов "Поетика на мимолетното". Тя е майстор на сухия пастел – още през 2002 г. е номинирана сред 10-те най-добри майстори пастелисти в света, представени в международното специализирано издание "Pastel Artist International"...
Снощи (11 ноември) беше избран българският роман на годината "13 века България", 2024. След две заседания на журито в състав: проф. Милена Кирова – председател, и членове: проф. д.н. Пламен Дойнов, проф. д-р Мюмюн Тахиров, проф. Ивайло Христов и д-р Яница Радева, в Софийската градска художествена галерия се състоя официалната церемония по..
Филм за самотата и за това как хората се справят с нея дори когато не са физически сами. Филм за търсенето на близост, за появата на любовта и нейното значение. Филм за изборите и живота след тях. Така вижда "Сватба" – екранизацията по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му "Диви разкази", която вече е по кината в цялата страна -..
В събота (2 ноември) на сцената на Сатиричен театър "Алеко Константинов" се състоя премиерата на спектакъла "Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт. "Има низши и висши видове развлечения – театърът обхваща и едните, и другите. Има по-слабо и по-силно удоволствие – последното произтича от голямата драматургия, то е по-богато и с повече..
Гост в "Тийн Тайм" е...ВЕЗДЕСЪЩИЯТ Велислав Павлов. Актьорът, който работи с най-изявените режисьорски имена както на театралната сцена, така и на снимачната площадка – Мариус Куркински, Александър Морфов, Иван Пантелеев, Галин Стоев, Илиян Джевелеков. Току-що завърши и работен процес със световното име: Деклан Донелан, като спектакълът "Медея" се..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg