Киното, казват, трябва да е освежаващо. Да вади човека от ежедневието му и сивото в живота. Зрителите навярно ще се съгласят с това. Киното обаче може да бъде и много други неща. И именно то е добре да повдига въпросите, за които предпочитаме да мълчим. Да ни говори директно, та дори и грозно понякога. Да е сурово и дръзко, какъвто всъщност е и самият живот доста често.
Ако погледнем към селекцията на 27-ия София филм фест, ще открием и такова кино. Особено в късометражния му конкурс. Точно там откриваме филм кауза. Филм, който говори действително за насилието, на което човек става жертва въпреки живота. Филм, който за пореден път ни показва, че за агресията не бива да мълчим, защото тя има достатъчно арогантност, че да се появи, когото никой никога не я иска.
Насилникът, който е нечия друга жертва – на времето, в което живее, на хората, чието отражение е, на липсата на любов, на собствения си страх от битието и всичко и всеки в него. Жертвата, която в желанието си за живот – бяга от него. Околните, които притаяват дъх, а искат да крещят, че не е редно, и тези, които преодоляват себе си, за да помогнат на друг. Защото другите – това сме ние.
"13 август" разказва за всичко това, докато ни въвежда в дните от живота на двама приятели. Година е 2001-ва, Виктор и Таня са единайсетокласници в края на учебната година. В разгара на лятната ваканция, въпреки опасността, надвиснала навсякъде около тях, те стават все по-близки. Близка е обаче и срещата им с агресията – навън, в училище, у дома.
Филмът на Венцислав Сариев проследява действителна история за порастването. Може би точно заради това е и толкова силен, запомнящ се и болезнено честен. В него участват Александър Тонев, Боряна Симеонова, Захари Бахаров, Богдан Бухалов, Славян Божинов и Александър Бенев.
В "Кино с думи" режисьорът и сценарист на филма разказа за избора на актьори, някои от които са натуршчици с много въздействащи превъплъщения, за реакцията на публиката, когато се среща с "13 август" за първи път на София филм фест, за идеята да проявим разбиране към проблема и другите, дори другият да е насилникът, който в много от случаите причинява болка преди всичко на самия себе си. Разказа и за своя път в киното, по който тръгва от една книга на една от легендите на съвременното кино – сър Антъни Хопкинс, както и за приятната конкуренция, в която се намира "13 август" в късометражната конкурсна програма на СФФ. Компания на Венцислав Сариев в разговора прави главната актриса във филма – Боряна Симеонова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
"13 август" можете да гледате на 4 април от 16:15 часа в Дома на киното, като част от програмата на София филм фест. Филмът е продукция на NO BLINK Studio и се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Носител е и на награда от 45-ия Drama International Short Film Festival – фестивалът за късо кино в Гърция.
А ако вие или ваш познат е жертва на насилие, потърсете един от следните номера за превенция срещу насилието:
· 112 – спешен телефон
· 116 111 – линия за деца
· 124 123 – линия за онлайн безопасност
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg