Познаването на зимната планина не е приоритет само за скиорите и сноубордистите, а за всички, които обичат планината и се качват във високото, казва доц. Момчил Панайотов, лектор по лавинна безопасност, председател на Българската асоциация по ски - свободен и екстремен стил (БАССЕС), съосновател на Българската лавинна асоциация, планински спасител и част от авторския екип на "Климатека". Тази година БАССЕС организира няколко обучения по т.нар. Тийн Лавинистика за този сезон, предназначени за млади хора от 12 до 18 години. Еднодневните обучения включваха лавинни акции, както и теоретична част, но най-вече да познават зимната планина по-добре, да знаят как да си служат с лавинната екипировка и да избягват попадането в лавини.
"Разработихме програма, която в рамките на няколко часа за един ден, под формата на много приятна интерактивна игра, с сериозно участие на самите тийнейджъри, успява да им покаже в основи проблема и успява да повдигне завесата. Защото истината е, че познанието за лавините не е нещо, което се решава само с едно обучение, а това е един много дълъг процес. Затова и ако някой каже "Аз знам всичко за лавините", обикновено това значи, че има фалшиво самочувствие", обяснява Момчил Панайотов. Самият той казва, че въпреки че с години се занимава с тази дейност, непрекъснато открива неща, които са нови. "Ако човек си мисли, че знае всичко, обикновено по-лесно греши", казва той. С него говорим също и за това в чии ръце е оставено това обучение и защо днес все неправителствени организации се грижат хората да имат една по-добра планинарска култура.
"Такава е тенденцията – няма намеса от страна на държавата. В това отношение имаме и доста други проблеми – знаете, че в България не може да се стигне до редовни лавинни бюлетини, имаме проблеми и във въздушното спасяване, все неща, които зависят от държавата. За промяната на планинарската култура обаче работят няколко неправителствени организации и частни сдружения на водачи. Но поне решихме, че на тема образование няма какво да чакаме някой друг, а трябва да действаме ние, като общности, и така и работим. И мисля, че така се постигат бързи успехи", разказва Момчил Панайотов.
Какво в крайна сметка представлява лавинистиката и защо е важно колкото се може повече млади хора да се обучат на безопасност в зимната планина, чуйте разговора с доц. Момчил Панайотов.
Снимки: Архив на Българската асоциация по ски - свободен и екстремен стил и Момчил Панайотов
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg